Przebudują jedno z najbardziej niebezpiecznych skrzyżowań w Kielcach

Przebudują jedno z najbardziej niebezpiecznych skrzyżowań w Kielcach

Miejski Zarząd Dróg szykuje się do remontu skrzyżowania ulic Karczówkowskiej, Jagiellońskiej oraz Kamińskiego w Kielcach. Wkrótce zostanie przygotowana dokumentacja projektowa. 

Został ogłoszony przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej dla dwóch zadań. Pierwsze to przebudowa skrzyżowania ulic Karczówkowskiej, Jagiellońskiej i Kamińskiego. Drugie zadanie dotyczy przedłużenia ulicy Kamińskiego do ulicy Podklasztornej – informuje Jarosław Skrzydło, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach.

Do przetargu jako to jeden z dokumentów została załączona dokumentacja tych samych zadań, opracowana przed kilku laty jako wersja bazowa. – Ona już nieco się zdezaktualizowała, jeśli chodzi o kosztorys. W związku z czym chcemy, aby projektanci jakby na nowo spojrzeli na ten cały obszar. Zrobili badania ruchu i zobaczyli czy te rozwiązania, które parę lat temu były przyjęte i wydawały się efektywne czy dalej bronią się czy jest potrzeba zastosowania innych – mówi Jarosław Skrzydło.

W poprzedniej wersji projektanci zaproponowali, aby skrzyżowanie ulic Karczówkowskiej, Jagiellońskiej i Kamińskiego było sterowane przy pomocy sygnalizacji świetlnej. – Tam trochę zmieniła się sytuacja, jeśli chodzi o obsługę komunikacyjną Centrum Onkologii. W narożniku tego skrzyżowania powstała nowa przychodnia, która jest generatorem ruchu. W momencie, kiedy powstawała poprzednia dokumentacja Ogród Botaniczny dopiero budowano. W zasadzie generator ruchu był zerowy. Z każdym rokiem będzie się to zmieniać, bo ogród będzie przyciągał gości. Dlatego chcemy, żeby projektanci spojrzeli na to. Może z badań ruchu wyjdzie, że lepszym rozwiązaniem będzie tam rondo. Projektanci zaproponują jakieś rozwiązania nad którymi się pochylimy – opowiada rzecznik MZD.

Do przetargu na sporządzenie dokumentacji projektowej zgłosiły się dwie firmy. Zostanie on rozstrzygnięty w ciągu kilku dni. Przygotowanie dokumentacji ma zająć około rok. – Jak będziemy mieli tę dokumentację, to w zależności od kształtu budżetu miasta będziemy działać – mówi Jarosław Skrzydło.  Środki na realizację inwestycji są zapisane w wieloletnim planie inwestycyjnym miasta.

Przebudowa skrzyżowania ulic Karczówkowskiej, Jagiellońskiej i Kamińskiego oraz przedłużenie ulicy Kamińskiego do ulicy Podklasztornej ma kosztować kilkanaście milionów złotych. – W wieloletnim planie inwestycyjnym jest to rozbite na te dwa zadania. Wynika z niego, że w pierwszej kolejności byłoby realizowane przedłużenie ulicy Kamińskiego do Poklasztornej, w drugiej skrzyżowanie. Może to ulegać zmianom w zależności od tego, jakie rozwiązania zaproponują projektanci oraz co będzie bardziej pilne – podsumowuje rzecznik MZD.

Dodaj komentarz

avatar

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  Subscribe  
Powiadom o