Przedświąteczne sondaże wyborcze. Wojda może szykować się na drugą turę. Kto obok niej? - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Przedświąteczne sondaże wyborcze. Wojda może szykować się na drugą turę. Kto obok niej?

Przeczytaj także

Ogólnopolska Grupa Badawcza oraz Ośrodek Badawczy Dobra Opinia opublikowały przedświąteczne sondaże wyborcze. Wciąż niekwestionowaną liderką rankingów jest Agata Wojda z Koalicji Obywatelskiej. Trwa jednak zacięta walka o drugie miejsce, która rozegra się między Marcinem Stępniewskim, Kamilem Suchańskim oraz Maciejem Burszteinem. 

W sondażu zleconym przez Stowarzyszenie Przyjazne Kielce, którego kandydatem jest Maciej Bursztein, największe szanse na zwycięstwo w pierwszej turze ma Agata Wojda z wynikiem ponad 28 proc. Drugi jest Marcin Stępniewski (27 proc.), a trzeci Maciej Bursztein z wynikiem ponad 20 proc.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 26-27 marca metodą CATI, za pomocą rozmów telefonicznych z wykorzystaniem metody wspomaganej komputerowo. Przebadano 500 pełnoletnich mieszkańców Kielc, z czego blisko 55 proc. stanowiły kobiety. Większość respondentów miało wykształcenie średnie (38 proc.) lub wyższe (45 proc.). wśród badanych znalazło się ponad 20 proc. osób, które jeszcze nie wiedzą, na kogo zagłosują 7 kwietnia. Głosy tych osób zostały więc podzielone wprost proporcjonalnie pomiędzy wszystkich siedmiu kandydatów na prezydenta.

Odmienne wyniki prezentuje sondażownia Dobra Opinia. Nie zmienia się liderka – Agata Wojda, natomiast drugie miejsce zajmuje Kamil Suchański (21,2 proc.), trzecie Marcin Stępniewski (19,6 proc.). Najnowszy sondaż Ośrodka Badawczego Dobra Opinia został zrealizowany w dniach 24-29 marca na reprezentatywnej kwotowo próbie 500 dorosłych mieszkańców Kielc metodą bezpośredniego wywiadu ankieterskiego z wykorzystaniem papierowego kwestionariusza ankiety. 

W ramach sondażu sprawdzono także preferencje kielczan dotyczące drugiej tury wyborów prezydenckich. Jak wskazują wyniki odczytu, jedynym kandydatem, który w dogrywce może uzyskać przewagę nad Agatą Wojdą, jest Kamil Suchański. Warto jednak podkreślić, że różnice w poparciu obojga kandydatów są mikroskopijne. Z sondażu wynika, że na wygraną z kandydatką Koalicji Obywatelskiej żadnych szans nie mają natomiast Marcin Stępniewski, Adam Cyrański oraz Maciej Bursztein. 

 

Przeczytaj także