Przybywa honorowych dawców krwi - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Przybywa honorowych dawców krwi

Przeczytaj także

W regionie świętokrzyskim przybywa honorowych dawców krwi – wynika z danych Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach. Pierwszy kwartał tego roku jest rekordowy, wykonaliśmy blisko 10 tys. donacji – powiedział w piątek dyrektor centrum Jerzy Stalmasiński.

„Liczba dawców w naszym regionie rośnie. Pięć lat temu mieliśmy około 14 tys. stałych honorowych dawców krwi. W tej chwili mamy ich blisko 18 tys. – powiedział w piątek podczas konferencji dyrektor RCKiK w Kielcach Jerzy Stalmasiński. „Mamy systematyczny przyrost donacji zarówno krwi pełnej, jak i donacji osoczowych czy płytkowych. Pierwszy kwartał tego roku jest rekordowy, wykonaliśmy blisko 10 tys. donacji, w ubiegłym roku było to o prawie 2 tys. mniej. Oczywiście wpływ na to miała jeszcze pandemia” – zaznaczył.

W poborze krwi pomagają akcje wyjazdowe. Dyrektor podkreślił, że cieszą się one dużym zainteresowaniem, a krwiobus RCKiK regularnie odwiedza miejscowości w regionie. „Przyświeca nam idea, aby centrum krwiodawstwa było jak najbliżej krwiodawcy. Pięć lat temu mieliśmy około 200 wyjazdowych akcji, w ubiegłym roku było to blisko 400, ten rok również zapowiada się rekordowo” – dodał dyrektor RCKiK w Kielcach.

Z danych centrum wynika, że ubiegłym roku w ramach akcji wyjazdowych dokonano 9 tys. donacji. To prawie tyle samo, ile przeprowadzono w czterech oddziałach regionalnych w Końskich, Starachowicach, Ostrowcu Świętokrzyskim, Busku-Zdroju i w Sandomierzu.

Krew jest najbardziej potrzebna osobom chorym onkologicznie. Bywa, że w trakcie tygodniowej terapii tacy pacjenci potrzebują nawet ośmiu jednostek krwi. Do przeprowadzenia operacji serca potrzebne jest średnio sześć jednostek, dla osób po wypadkach komunikacyjnych 10, a do przeszczepu wątroby nawet 20 jednostek krwi.

„Dlatego utrzymywanie pełnych magazynów jest potrzebne, aby zapewnić bezpieczeństwo pacjentów” – podkreślił dyrektor, zwracając jednocześnie uwagę, że przed przyjściem do centrum należy sprawdzić, które grupy krwi są w danym momencie potrzebne.

Zaznaczył, że krew jest lekiem o krótkim terminie przydatności. „Koncentrat krwinek czerwonych można przechowywać do 42 dni, płytki krwi 5 dni. Dlatego zależy nam na systematycznym zgłaszaniu się honorowych dawców” – powiedział.

„Mimo trwających od około 40 lat badań nad wytworzeniem syntetycznej krwi, dotychczas nie opracowano metody pozwalającej na wyprodukowanie krwi w warunkach laboratoryjnych. Wszelkie próby spalały na panewce. Krwinka czerwona dociera do wszystkich naczyń krwionośnych, ma ogromną elastyczność, dlatego wyprodukowanie tak dalece skomplikowanego produktu jest praktycznie niemożliwe. Jedynym sposobem na pozyskanie krwi jest jej oddawanie, do czego stale zachęcamy” – zaznaczył Stalmasiński.

Z danych RCKiK w Kielcach wynika, że w woj. świętokrzyskim jest około 132 tys. krwiodawców. Regularnie krew oddaje 11 tys. osób. W 2022 r. w regionie dokonano łącznie 36 tys. donacji. Statystycznie najczęstszą grupę krwiodawców stanowią mężczyźni w wieku od 25 do 44 lat. (PAP)

Autor: Wiktor Dziarmaga

Przeczytaj także