
Przeczytaj także
Radni we wtorek ponownie pochylą się nad tematem 21 – kondygnacyjnego budynku, który może powstać przy ulicy Czarnowskiej i Panoramicznej w Kielcach. Kontrowersje wzbudza zakres inwestycji towarzyszących. Jeszcze na kwietniowej sesji część radnych krytykowała dewelopera, że wycofał się z remontu szkoły podstawowej nr 12. Teraz możliwe, że inwestor stworzy parking między jezdniami ul. Gosiewskiego. Co ciekawe, to nie pierwszy parking, który proponuje.
Przypomnijmy, że w połowie 2023 roku radni przyjęli uchwałę zmieniającą standardy urbanistyczne na terenie Kielc, dzięki czemu umożliwili ubieganie się o budowę 21 – kondygnacyjnych wieżowców na omawianym obszarze. Teren nowej inwestycji znajduje się blisko dworca kolejowego i autobusowego.
Podobnie jak w bliźniaczym budynku, na który radni wyrazili już zgodę, 21 – kondygnacyjny wieżowiec ma posiadać na parterze lokale handlowe i usługowe, a kolejne cztery kondygnacje naziemne to formuła „mixed-use” gdzie przenikać się mogą funkcje usług biurowych oraz najmu krótkoterminowego z lokalami mieszkalnymi. Kondygnacje wyższe przeznaczone są na lokale mieszkalne, a w kondygnacjach podziemnych przewidziano garaż wielostanowiskowy. Maksymalna liczba mieszkań to 175, tyle samo wynosi maksymalna liczba miejsc postojowych.
Projekt zdjęty z porządku obrad, radni krytycznie o inwestycji
Podczas sesji Rady Miasta, która odbyła się w czwartek 3 kwietnia, radni zdecydowali, że projekt uchwały dotyczący budynku zostanie zdjęty z porządku obrad. Wcześniej doszło do dyskusji na temat inwestycji towarzyszących. – W porozumieniu, z którego panowie inwestorzy się wycofali, była mowa o robotach związanych ze szkołą podstawową nr 12. Tam było między innymi o drodze przeciwpożarowej, budowie klatki schodowej, czy też remoncie sanitariatu. Może warto więc zrewidować to, co inwestor zaproponował? Gdy na komisji pytaliśmy o inwestycje towarzyszące, to pani kierownik Małgorzata Woś była przekonana, że to porozumienie istnieje i cały czas mamy do czynienia z inwestycją dotyczącą szkoły – powiedziała radna Monika Kowalczyk z klubu Koalicji Obywatelskiej.
Anna Mazur-Kałuża, wiceprzewodnicząca Rady Miasta i radna klubu Perspektywy, twierdziła z kolei, że nie jest przeciwko wysokiej zabudowie, jednak jej zdaniem jedna i druga wieża zaburzy charakter omawianego miejsca. – Oczywiście liczę się z tym, że projekt prawdopodobnie przejdzie, tak jak było to z pierwszym 21-kondygnacyjnym budynkiem, ale chociaż zróbmy tak, żeby mieszkańcy zyskali więcej na tej inwestycji – podkreśliła.
Łukasz Syska, wiceprezydent Kielc, tłumaczył wtedy, że w sprawie inwestycji towarzyszących miasto zaczęło rozmowy od inwestycji z artykułu 16. – W trakcie analiz okazało się, że koszty inwestycji w infrastrukturę drogową (przebudowa ulicy Panoramicznej – dop.red.), publiczny plac (wielofunkcyjny i ogólnodostępny – dop.red) i tereny zielone przy nim, znacząco przekroczyły przewidywane przez deweloperów wydatki na infrastrukturę towarzyszącą. Wówczas inwestorzy wycofali się z przedsięwzięcia związanego z obiektem edukacyjnym – powiedział.
Dodawał, że w dniu głosowania pierwszego z wniosków, jeden z inwestorów zadeklarował kolejną inwestycję towarzyszącą, czyli wkład w formie darowizny mieszkania o powierzchni pomiędzy 40, a 50 m2 na rzecz miasta. – 3 kwietnia podobną deklarację na piśmie przedłożył drugi z inwestorów – przekazał wiceprezydent.
Zgoda za parking między jezdniami ulicy Gosiewskiego? Radni komentują
Wygląda na to, że inwestor „dorzuci” jeszcze parking na około 40 miejsc, który miałby zniwelować likwidację miejsc przy dworcu PKP w związku z budową drogi rowerowej. Więcej na temat inwestycji piszemy tutaj.
Wydaje się, że to niezbędny ruch do tego, żeby projekt uchwały we wtorek został przegłosowany. – Dodatkowe zadania zaproponowane przez inwestora jednego z wieżowców przy ulicy Czarnowskiej wpisują się w wymagania klubu PiS. Mowa tutaj chociażby o utworzeniu parkingu w pasie zieleni na ulicy Gosiewskiego. Parkingu, który zrehabilituje utracone miejsca w wyniku budowy ścieżki rowerowej na Placu Niepodległości. Choć w naszej ocenie miejsc powinno być łącznie zdecydowanie więcej i nie powinny być zlikwidowane przy Placu Niepodległości, to jest to krok w dobrą stronę – mówi radny Marcin Stępniewski z klubu PiS.
– Od początku kadencji wymagamy od inwestorów, od deweloperów, dużego zaangażowania środków w poprawę infrastruktury wokół inwestycji. Są pomysły, dotyczące m.in. ewentualnego remontu szkoły podstawowej nr 12, być może powstanie dodatkowego parkingu przy ulicy Gosiewskiego. Wiemy, że jeden i drugi inwestor będą robić remont ulicy Panoramicznej, pasa do ulicy Sienkiewicza. Poprzedni z inwestorów zgodził się również oddać mieszkanie na potrzeby komunalne. Drugi też to zadeklarował – mówi radny Michał Piasecki w podcaście „PUNKT12”.
Dodaje jednocześnie, że szanuje każdego inwestora. – Nie jest to absolutnie personalne z mojej strony, po prostu przy tak potężnej inwestycji brak większych inwestycji towarzyszących jest nie fair wobec miasta i jego mieszkańców. Pominę już aspekt wysokości, bo nie uważam, że ulica Czarnowska to odpowiednie miejsce na 21 kondygnacji – żal widoku na zabytkowy kościół i nasze symboliczne UFO, wieże zdominują wszystko dookoła. Jako radni powinniśmy zrobić wszystko, żeby chociaż właściwymi inwestycjami towarzyszącymi zrekompensować to kielczanom – wskazuje Bursztein.
Kiedyś planowano tam parking wielopoziomowy
Co ciekawe, działka Przedsiębiorstwa Turystycznego „Łysogóry”, na której ma stanąć jeden z wieżowców została pozyskana od miasta w zamian za fragment gruntu, gdzie obecnie jest zakręt ulicy Panoramicznej. „Łysogóry” od lat planowały tam parking wielopoziomowy. Pojawiły się nawet wizualizacje, inwestycja była przedstawiona radnym, a całość miała obejmować od 200 do 300 miejsc parkingowych. Gdy w 2023 roku pisaliśmy o sprawie na pytanie dotyczące parkingu wielopoziomowego architekt i zarazem projektant budynków Marcin Kamiński odpowiadał, że „to były plany upubliczniane przez jednego z właścicieli” i dlatego nie jest on zaznajomiony z tymi kwestiami. – Z informacji, które do mnie docierają, inwestycja ta została zaniechana – mówił.