Radni klubu Perspektywy: Czas ustalić nowe standardy urbanistyczne dot. lex deweloper - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Radni klubu Perspektywy: Czas ustalić nowe standardy urbanistyczne dot. lex deweloper

Przeczytaj także

– Inwestycja towarzysząca przy każdej inwestycji mieszkaniowej powinna być standardem, a nie dobrą wolą dewelopera. Czas też unormować temat wysokości budynków – mówi Maciej Bursztein, przewodniczący klubu radnych Perspektywy. Na tę propozycję przychylnym okiem patrzą zarówno prezydent Kielc, Agata Wojda, jak i wiceprezydent Piotr Rogula.

Chodzi o budowanie w ramach tzw. ustawy lex developer. W Kielcach zezwala ona na budynki wysokie nawet na 21 pięter. – Ustawa lex developer jest ogromną odpowiedzialnością radnych, bo to właśnie my decydujemy o tym, czy dana inwestycja powstanie w tym trybie. Nie jest to jednak zła ustawa, bo pozwala na dogłębną analizę na szerokim forum, w świetle reflektorów. Nie chcemy więc sprawiać, by budynki w tym trybie nie powstawały. Zależy nam jednak na unormowaniu tego tematu z korzyścią dla miasta – mówi radny Maciej Jakubczyk, przewodniczący komisji urbanistyki, ładu przestrzennego i nieruchomości.

W całej poprzedniej kadencji radni zgodzili się na około dziesięć inwestycji w trybie lex developer. – Niestety, miasto nic na tym nie skorzystało. Po zaledwie dwóch miesiącach rajcowania mamy na biurkach już trzynaście wniosków o lex developer. Tylko jeden zawiera propozycję inwestycji towarzyszących. Tak nie może być. Musimy myśleć o tym, jak Kielce będą wyglądały nie za rok, ale w najbliższych 20-30 latach – mówi radny Maciej Bursztein.

Głos radnych wzmacnia wiceprezydent Piotr Rogula. – Mamy blisko tysiąc rodzin oczekujących na mieszkanie komunalne, ale brakuje nam mieszkań. Rocznie zwalnia się ich zaledwie około 50, z czego znaczna część to są mieszkania wracające do zasobu po śmierci najemców. Ten zasób musi zostać powiększony, jednak w obecnej sytuacji finansowej, miasta na to nie stać. Są też duże potrzeby na osiedlach. Do właśnie takich inwestycji towarzyszących chcielibyśmy zachęcić inwestorów i deweloperów. Nie jesteśmy przeciwni budownictwu. Im więcej będzie inwestycji, im większa konkurencyjność na rynku, tym niższe ceny mieszkań. Niech nikt nie pomyśli, że chcemy blokować inwestorów, chcemy ich partycypacji w budowie nowych Kielc – podkreśla wiceprezydent.

Radni podkreślają również, że obowiązujące w Kielcach standardy urbanistyczne powinny zostać jeszcze raz przeanalizowane i znormalizowane również pod kątem lokalizacji inwestycji lex developer. – Nie może być tak, że pół Kielc zostanie zabudowane 21-piętrowymi molochami, które staną w losowych miejscach – a obecne przepisy właściwie na to zezwalają. Wysokie budynki na trwałe wpiszą się w tkankę miejską. Przeżyją nas, nasze dzieci. Trzeba więc jak najszybciej zająć się tym tematem. Jako radni klubu Perspektywy wnioskujemy o powołanie specjalnej grupy ekspertów, która pochyli się nad tą kwestią i przedstawi nowe rozwiązania – zaznacza Maciej Bursztein.

Miejscy rajcy chcą także, by komisje, a w szczególności komisja urbanistyki, była transmitowana na żywo, tak aby mieszkańcy mogli na bieżąco wypowiadać się na tematy związane z zagospodarowaniem Kielc.

Przeczytaj także