Radny proponuje biało-czerwone przejścia dla pieszych. Mają zminimalizować ryzyko wypadków - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Radny proponuje biało-czerwone przejścia dla pieszych. Mają zminimalizować ryzyko wypadków

Co zrobić, by zminimalizować ryzyko wypadków drogowych z udziałem pieszych na kieleckich ulicach? Radny Kamil Suchański proponuje pomalować wszystkie zebry białą i czerwoną farbą. – Najgorsze, co możemy zrobić, to nic nie robić – podkreśla przewodniczący klubu radnych Bezpartyjni i Niezależni w Radzie Miasta Kielce Kamil Suchański.

W sobotę, 17 lipca na przejściu dla pieszych przy ulicy Jesionowej w Kielcach doszło do tragicznego w skutkach wypadku. 38-letni kierowca audi potrącił rowerzystkę. W wyniku doznanych obrażeń kobieta zmarła na miejscu.

Na kieleckich ulicach od lat dochodzi do wielu groźnych i, niestety, także śmiertelnych zdarzeń z udziałem pieszych. Jak mówi radny Kamil Suchański, władze miasta powinny podjąć natychmiastowe działania zmierzające do zwiększenia bezpieczeństwa niezmotoryzowanych uczestników ruchu drogowego.

– Wzorem wielu innych miast w Polsce proponuję pilnie pomalować wszystkie przejścia dla pieszych białą i czerwoną farbą, a więc uzupełnić przerwy pomiędzy białymi pasami czerwonym kolorem. Tak oznakowane przejścia są lepiej widoczne dla kierowców. Postuluję, aby w pierwszej kolejności pomalować przejścia, na których w ostatnim czasie doszło do kolizji lub wypadku z udziałem pieszych – mówi Kamil Suchański.

Przewodniczący klubu radnych Bezpartyjni i Niezależni w Radzie Miasta Kielce w poniedziałek złożył do prezydenta Bogdana Wenty interpelację w tej sprawie.

Jak wskazuje, przeprowadzenie operacji „czerwone zebry” nie pociąga za sobą olbrzymich kosztów, a może realnie wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa pieszych. – Ma to znaczenie w kontekście obowiązujących od 1 czerwca przepisów, które nadały pieszym wchodzącym na przejście pierwszeństwo przed pojazdami. Żywe, czerwone kolory pasów będą niejako krzyczały do kierowców i zmuszały ich do zachowania szczególnej ostrożności w tych obszarach drogi. Najgorsze, co możemy zrobić, to nic nie robić – podkreśla Kamil Suchański.

Radny apeluje też o jak najszybsze odświeżenie poziomego oznakowania na pozostałych przejściach dla pieszych, ponieważ w wielu miejscach zebry są niewidoczne, co stwarza bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia uczestników ruchu drogowego.


Przeczytaj także