Ranking liceów i techników. Nasze szkoły znów zaliczyły spadek - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Ranking liceów i techników. Nasze szkoły znów zaliczyły spadek

Przeczytaj także

Liceum Ogólnokształcące im. św. Jadwigi Królowej w Kielcach to najlepsza szkoła w regionie świętokrzyskim według rankingu „Perspektywy 2023”. Zaliczyła jednak kolejny spadek w ogólnokrajowej ocenie, zajmując 33 miejsce. Pozostałe szkoły również spadły w rankingu. 

Miesięcznik „Perspektywy” już po raz 25 przygotował ranking ogólnopolskich liceów i techników. Pod uwagę wzięto sukcesy szkół w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych oraz dodatkowych. W przypadku techników uwzględniono również wyniki egzaminu zawodowego.

Na pierwszym miejscu w regionie świętokrzyskim znalazło się Liceum Ogólnokształcące im. św. Jadwigi Królowej w Kielcach. Szkoła zajęła jednak 33. miejsce w rankingu ogólnopolskim, co jest spadkiem o 11 pozycji w porównaniu z rokiem poprzednim. Jeszcze gorzej sytuacja prezentuje się, gdy porówna się ten wynik do pozycji zajętej w 2020 roku. Wtedy liceum zajęło szóste miejsce.

Awans uzyskało z kolei II LO im. Jana Śniadeckiego, które w zeszłym roku zaliczyło awans i plasowało się na 93 pozycji tym razem spadło w zestawieniu i zajmuje 171 lokatę. Kolejny spadek zanotowało VI LO im. Juliusza Słowackiego, które wylądowało na 176 miejscu. W 2022 było na 135 pozycji, a w 2021 na 102. Natomiast I LO im. Stefana Żeromskiego zajęło 235 miejsce. W zeszłym roku uplasowało się na 205 pozycji. 

W kategorii obejmującej technika, dobrym wynikiem może się pochwalić Technikum nr 2 w Opatowie, dla którego jest to pierwszy rok w zestawieniu. Drugie miejsce w regionie, a 30 w kraju zajęło natomiast Technikum nr 3 w Zespole Szkół nr 3 w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Zwycięzcami organizowanego od 25 lat Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2023 są dwie szkoły ponadpodstawowe z Warszawy: XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica oraz Technikum Mechatroniczne nr 1 w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych nr 1.

W 25. edycji Rankingu Liceów i Techników „Perspektywy” przeanalizowały wyniki 1360 liceów ogólnokształcących (spośród 2200) i 1185 techników (spośród 1745), które spełniły kryterium wejścia do Rankingu. Pełna wersja rankingu dostępna jest na stronie www.perspektywy.pl, gdzie czytelnicy znajdą listę 1000 najlepszych liceów i 500 najlepszych techników.

OGÓLNOPOLSKI RANKING LICEÓW OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH 2023

1. XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie

2. V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie

3. XIII LO w Szczecinie

4. Uniwersyteckie LO w Toruniu

5. III LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni

6. LO nr III im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu

7. IX LO im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie

8. XXVII LO im. Tadeusza Czackiego w Warszawie

9. Akademickie LO Politechniki Wrocławskiej we Wrocławiu

10. II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego w Warszawie

 

Przeczytaj także