Ranking samorządów „Rzeczpospolitej”. Kielce na przedostatnim miejscu - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Ranking samorządów „Rzeczpospolitej”. Kielce na przedostatnim miejscu

W najnowszym Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej” Kielce zajęły 64 pozycję w kategorii dotyczącej miast na prawach powiatu. To przedostatnie miejsce, gorzej poradził sobie tylko Radom. Świetnie wypadły z kolei Starachowice, które w gminach miejskich i miejsko – wiejskich uplasowały się na samym szczycie.

Jak podkreślono na stronie rankingu, jest on uznawany za jeden z najbardziej prestiżowych i wiarygodnych w Polsce. Zasady ustala niezależna kapituła, przewodzona przez prof. Jerzego Buzka, byłego premiera RP. – W jej skład wchodzą także przedstawiciele organizacji samorządowych, organizacji pozarządowych, władz publicznych oraz przedstawiciele redakcji „Rzeczpospolitej”. Zgodnie z przyjętą przez Kapitułę metodologią, nasz ranking weryfikuje skuteczność działań władz samorządowych w kształtowaniu zrównoważonego rozwoju wspólnoty lokalnej, ujmowanego w strategicznych kategoriach: trwałości ekonomicznej, trwałości środowiskowej, trwałości społecznej oraz w zakresie jakości zarządzania – czytamy w opublikowanej informacji.

Ranking został podzielony na trzy kategorie: miasta na prawach powiatu, gminy miejskie i miejsko – wiejskie oraz gminy wiejskie. W pierwszej z nich zwycięzcą został Poznań uzyskując 100,08 punktów, na drugim miejscu jest Kraków, następnie Gliwice. Fatalnie wypadły z kolei Kielce, które z wynikiem 44,44 punktów zajęły przedostatnią, 64 pozycję. Gorzej od naszego miasta wypadł tylko Radom (41,55 punktów).

10.Katowice – punkty: 89,23; ludność: 290 553

W przypadku gmin miejskich i miejsko – wiejskich liderem zostały Starachowice. W komentarzu do wyniku przyznano, że podium udało się uzyskać między innymi dzięki staraniom o czyste środowisko. Wysoko uplasowała się również Morawica (5 miejsce), a dalej znajduje się Chmielnik (46) i Ostrowiec Świętokrzyski (58). Łącznie odnotowano 881 pozycji w tej kategorii.

10.Aleksandrów Łódzki – punkty: 67,56; ludność: 32 685

Kategorię gmin wiejskich otwiera podkrakowska Wielka Wieś. Jeśli wziąć pod uwagę region świętokrzyski, to dobrą pozycją poszczycić się mogą Bieliny (15 miejsce), a także Górno (23). W pierwszej 50 znalazł się także Strawczyn (27) i Miedziana Góra (33).