Raz społeczny doradca, raz adwokat za 5 tysięcy złotych. Tak Gierada pomaga Wencie - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Raz społeczny doradca, raz adwokat za 5 tysięcy złotych. Tak Gierada pomaga Wencie

Adwokat Sławomir Gierada od stycznia doradza społecznie Bogdanowi Wencie. Tyle, że w sierpniu wystawił fakturę na kwotę 5 tys. zł. Rzecznik miasta tłumaczy, że kwota wynika z odrębnej umowy, niż ta dotycząca doradztwa w ramach wolontariatu. Ale w Urzędzie Miasta jest…14 radców prawnych.

Jeszcze nie tak dawno prezydent Wenta zakończył budzącą wiele wątpliwości współpracę z trzema pełnomocnikami, a tymczasem od stycznia ma nowych doradców – Grzegorza Świercza i Sławomira Gieradę. Obaj są częstymi gośćmi w gabinecie włodarza miasta, wypowiadają się na sesjach Rady Miasta czy organizują konferencje, na których zaciekle bronią Bogdana Wenty przed opozycją.

Swój wolontariat łączą m.in. z funkcją radnych Sejmiku Wojewódzkiego, gdzie razem z Grigorem Szaginianem tworzą klub Świętokrzyskich Samorządowców. Wszyscy związani są z Platformą Obywatelską, Gierada jest członkiem partii.

Zarówno Świercz jak i Gierada zapewniają, że doradzają prezydentowi darmowo.

– Działamy na podstawie umowy o charakterze wolontariatu. Nie pobieramy żadnego wynagrodzenia za to, że świadczymy usługi. Ja wiem czy to są usługi, można to nazwać usługami doradczymi wyłącznie dla prezydenta Bogdana Wenty. Nie wydajemy żadnych poleceń służbowych pracownikom pana prezydenta – tłumaczył Gierada na czwartkowej konferencji prasowej, na której razem ze Świerczem skrytykowali przewodniczącego Rady, Kamila Suchańskiego i zapowiedzieli skierowanie uchwały dotyczącej nie udzielenia wotum  zaufania dla Wenty do prokuratury.

Urząd musiał płacić, ale nie za doradztwo

Choć Sławomir Gierada podkreśla, że nie pobiera wynagrodzenia za usługi doradcze, to w urzędowym rejestrze wydatków z sierpnia widnieje faktura na kwotę 5 tys. zł. dla kancelarii adwokackiej Gierady.

Jak tłumaczy dla Radia Kielce, Tomasz Porębski rzecznik miasta „Ta umowa dotyczyła doradztwa prawnego, uczestniczenia w negocjacjach i przygotowania dokumentacji przy zakupie akcji Korony Kielce”.

Rodzi się pytanie – dlaczego to akurat kancelaria Gierady uczestniczyła w negocjacjach przejęcia Korony, skoro Urząd Miasta dysponuje usługami 14 radców prawnych, a dodatkowo w radzie nadzorczej Korony zasiada inny adwokat, były pełnomocnik prezydenta – Paweł Gągorowski?

Sprawą zainteresował się Kamil Suchański, który napisał w tej sprawie interpelację do prezydenta Wenty. Pyta on m.in. o to na jakiej podstawie prawnej zostali powołani na stanowisko i jaki jest zakres ich obowiązków.

– Dziwne przypadki mecenasa Gierady. Rano na konferencji mówi, że doradza prezydentowi w ramach wolontariatu, a następnego dnia okazuje się, że bierze za to pieniądze. Na naszych oczach rodzi się nowe pojęcie „wolontariat komercyjny, odpłatny”. To o tyle zaskakujące, że w radzie nadzorczej Korony zasiada inny adwokat z otoczenia pana Wenty – Paweł Gągorowski, który do tej pory doradzał prezydentowi w tym zakresie. Brzydko to wszystko wygląda. Nie przystoi adwokatowi tak się zachowywać. Po raz kolejny przekonuję się, że tu nie chodzi o Kielce, ale o skok na kasę. Dlatego jestem obiektem częstych ataków ze strony prezydenta i jego ludzi – bo piętnuję takie praktyki i mam odwagę głośno wskazywać na nieprawidłowości. Zastanawiam się, jak wysoką fakturę wystawi czy inną korzyść otrzyma drug doradca wolontariusz Pan Grzegorz Świercz za pracę nad programem in vitro – komentuje Suchański.