Renata Gruszczyńska prezesem MESKO - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Renata Gruszczyńska prezesem MESKO

Przeczytaj także

Renata Gruszczyńska została nowym prezesem MESKO S.A. Radna sejmiku wojewódzkiego z ramienia Platformy Obywatelskiej wygrała konkurs na to stanowisko ogłoszony przez Polską Grupę Zbrojeniową.  

Jak poinformowała Beata Perkowska, kierownik departamentu komunikacji z Polskiej Grupy Zbrojeniowej, rada nadzorcza Mesko zdecydowała o zmianach w zarządzie po przprowadzonym postępowaniu kwalifikacyjnym. Na stanowisko prezesa zarządu powołano Renatę Gruszczyńską, na stanowisko członka zarządu ds. technicznych i rozwoju – Katarzynę Lipińską, a skład zarządu uzupełnił Krzysztof Marwicki.

Gruszczyńska, jest menadżerem z 20-letnim doświadczeniem w administracji rządowej i samorządowej w zakresie zarządzania, rachunkowości, wdrażania planów strategicznych i projektów inwestycyjnych. Zajmowała kierownicze stanowiska w administracji, jak również w służbach mundurowych, w tym w Wojewódzkim Inspektoracie Transportu Drogowego w Kielcach. W latach 2022-2024 pełniła funkcję prezesa Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni i Usług Komunalnych w Kielcach, a wcześniej, od 2021. r. była prezesem Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Kielcach.

Ukończyła studia magisterskie na kierunku zarządzanie, marketing, rachunkowość i kontroling na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz studia podyplomowe w zakresie rachunkowości i finansów na Politechnice Świętokrzyskiej, w zakresie energetyki w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego we Wrocławiu, w zakresie transportu i logistyki w Wyższej Szkole Handlowej w Kielcach i studia menadżerskie Master of Business Administration (MBA) na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Jako wykładowca współpracowała z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego oraz Wyższą Szkołą Handlową w Kielcach Oddział Tarnobrzeg. Od 2022 r. jest członkiem BCC, międzynarodowej organizacji członkowskiej Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, instytucji opiniującej Komisję Europejską oraz członkiem Świętokrzyskiej Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy.

Gruszczyńska w kwietniowych wyborach samorządowych zdobyła mandat radnej sejmiku województwa świętokrzyskiego z ramienia Koalicji Obywatelskiej.

W czerwcu z funkcji prezes Mesko S.A. odwołana została Elżbieta Śreniawska, była radna sejmiku województwa z Prawa i Sprawiedliwości oraz była szefowa MPK w Kielcach.

Mesko S.A. z siedzibą w Skarżysku-Kamiennej rozpoczęła działalność w 1924 r., początkowo jako Państwowa Fabryka Amunicji. Spółka jest producentem amunicji i rakiet używanych m.in. przez Siły Zbrojne RP. Spółka produkuje także komponenty dla największych koncernów zbrojeniowych na świecie. Od 2015 r. Mesko jest częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Skarżyskie zakłady są dostawcą m.in. przeciwlotniczych przenośnych zestawów rakietowych Grom i Piorun.

Przeczytaj także