Renata Janik marszałkiem województwa świętokrzyskiego - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Renata Janik marszałkiem województwa świętokrzyskiego

Przeczytaj także

Zdjęcia: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Renata Janik (PiS) została w poniedziałek wybrana na stanowisko marszałka woj. świętokrzyskiego. Głosowało na nią 16 radnych, jej kontrkandydat Andrzej Swajda z PSL uzyskał 13 głosów. 

W poniedziałek nowo wybrani radni zebrali się na pierwszej sesji, podczas której złożyli ślubowanie, wybrali przewodniczącego sejmiku oraz marszałka. Kandydaturę Janik na marszałek województwa zgłosił radny PiS Grzegorz Socha. W tajnym głosowaniu Janik zdobyła 16 głosów. Drugim z kandydatów był rady PSL Andrzej Swajda, na którego zagłosowało 13 osób; jeden głos był nieważny.

W 30-osobowym sejmiku woj. świętokrzyskiego Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 16 mandatów, Trzecia Droga – siedem, KO – sześć, a jeden Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy.

Renata Janik w poprzedniej kadencji samorządu pełniła funkcję wicemarszałek województwa świętokrzyskiego. Janik była twarzą kampanii PiS przed wyborami samorządowymi w woj. świętokrzyskim. Była przedstawiana jako przyszła marszałek województwa. Startując z okręgu nr 3 (Kielce i powiat kielecki) zdobyła 43 381 głosów (25,87 proc.), był to najlepszy wynik w województwie świętokrzyskim.

Najlepszy wynik do sejmiku woj. świętokrzyskiego w kwietniowych wyborach samorządowych uzyskało Prawo i Sprawiedliwość, na które zagłosowało 212 046 wyborców (42 proc.). Drugie miejsce zajęła Trzecia Droga, na którą głos oddało 109 606 osób (21,71 proc.). Trzecie miejsce przypadło Koalicji Obywatelskiej – 94 520 głosów (18,72 proc.) 46 168 osób zagłosowało na kandydatów komitetu Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy, co przełożyło się na 9,15 proc. poparcia w skali regionu.

W 30-osobowym sejmiku woj. świętokrzyskiego Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 16 mandatów, Trzecia Droga siedem, KO sześć, a jeden Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy. Oznacza to, że PiS w wyborach uzyskało samodzielną większość. (PAP)

Autor: Wiktor Dziarmaga

Przeczytaj także