Rewitalizacja Placu Wolności. Miasto szuka firmy, która przygotuje koncepcję przebudowy - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Rewitalizacja Placu Wolności. Miasto szuka firmy, która przygotuje koncepcję przebudowy

Przeczytaj także

Dotychczasowe wizualizacje, źródło: Urząd Miasta

Miasto ogłosiło przetarg dotyczący opracowania kluczowych dokumentów oraz koncepcji Placu Wolności, wraz z przyległymi ulicami. Plac przestanie pełnić funkcję postoju dla samochodów, zrezygnowano też z parkingu podziemnego. Miejsce ma się składać ze strefy wypoczynkowej, reprezentacyjnej i przestrzeni dla dzieci, gdzie ta ostatnia będzie realizowana wspólnie z Muzeum Zabawek i Zabawy. 

Jak tłumaczy Marcin Januchta, rzecznik prasowy ratusza, po przebudowie omawiana część śródmieścia ma zyskać nowe oblicze i stać się jedną z wizytówek Kielc.

– Został ogłoszony przetarg na opracowanie Programu Funkcjonalno – Użytkowego (PFU), Koncepcji oraz Studium Wykonalności. To niezbędne dokumenty, które oprócz analizy ekonomicznej zawierać będą wytyczne do dalszych prac projektowych, ponieważ kolejnym etapem będzie ogłoszenie postępowania przetargowego w trybie „zaprojektuj i wybuduj” – informuje rzecznik w przesłanym do nas mailu.

Rezygnacja z parkingu podziemnego

Dodaje, że prace koncepcyjne mają objąć zarówno samą płytę placu, jak i ulice przyległe: Słowackiego (od ul. Seminaryjskiej do placu),  ul. Hipotecznej (od placu do ul. Sienkiewicza), ul. Ewangelickiej (od placu Wolności do placu Moniuszki). Punktem wyjściowym do prac koncepcyjnych i opracowania PFU będą materiały, którymi już dysponuje miasto, czyli m.in. dokumentacja przebudowy placu Wolności, która powstała kilka lat temu, a także projekt przebudowy ul. Słowackiego.

–   Sam plac wymaga nowego spojrzenia, choćby w kontekście rezygnacji z budowy nieopłacalnego finansowo parkingu podziemnego. Konieczne zatem będzie przeprowadzenie wielu zmian w aspekcie technicznym w porównaniu do pierwotnych założeń, miasto szczególny nacisk kładzie także na zwiększenie zieleni i powierzchni biologicznie czynnej. – wskazano w informacji ratusza.

Dalej informuje, że plac ma pełnić funkcje zarówno reprezentacyjne, jak i rekreacyjne. – Stanie się także miejsce organizowania wydarzeń, pozwoli niejako wyjść na zewnątrz Muzeum Zabawy i Zabawek – uzupełniono

Trwa przetarg

Oferty w przetargu będą przyjmowane do 20 września. Jak wskazuje rzecznik w przysłanym do naszej redakcji mailu, na opracowanie Programu Funkcjonalno – Użytkowego oraz koncepcji, wybrana firma będzie miała pół roku. W tym czasie zaplanowano także przeprowadzenie konsultacji społecznych.

Kolejnym krokiem będzie ogłoszenie przetargu za zaprojektowanie i budowę. Powinno to nastąpić w przyszłym roku. Rewitalizacja placu Wolności ma być dofinansowana z środków Unii Europejskiej w ramach Funduszy Europejskich dla Świętokrzyskiego 2021 – 2027 – twierdzi Januchta.

Plac nie będzie pełnić funkcji parkingu, ale miasto zapowiada parkingi wielopoziomowe w innych lokalizacjach

Rzecznik prasowy potwierdza, że Plac Wolności po rewitalizacji nie będzie już pełnił funkcji parkingu. Przypomnijmy jednak, że ratusz planuje stworzyć w partnerstwie publiczno-prywatnym parkingi wielopoziomowe. Wśród branych pod uwagę lokalizacji jest plac przy ulicy Solnej, działka przed biurowcem Nidy i teren przy Kieleckim Centrum Kultury, a także lokalizacja między Ogrodem Botanicznym i Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Więcej można dowiedzieć się z naszego podcastu „PUNKT12” w którym w sierpniu gościł wiceprezydent Łukasz Syska. Mówiono też o tym podczas konferencji prezydent Agaty Wojdy, jeszcze w trakcie kampanii wyborczej. 

Przeczytaj także