Rewitalizacja Wzgórza Karscha coraz bliżej! Rozpoczęto pierwsze prace

Rewitalizacja Wzgórza Karscha coraz bliżej! Rozpoczęto pierwsze prace

Wzgórze Karscha to jeden z najbardziej atrakcyjnych terenów w Kielcach, ale też zupełnie nieuporządkowany. Wszystko wskazuje na to, że już w wkrótce to się zmieni. Rozpoczęły się pierwsze prace zmierzające do rewitalizacji tego miejsca. 

Kilka miesięcy temu przedstawiciele Przedsiębiorstwa Budowlanego Chałupka razem z właścicielem Pracowni Architektonicznej Detan zaprezentowali swoją koncepcje zagospodarowania Wzgórza Karscha. Teraz deklarują jak najszybsze rozpoczęcie budowy. 

Na razie grodzimy teren i przygotowujemy go pod inwestycje.  Jesteśmy na początkowym etapie. Mamy nadzieję, rozpocząć prace pod koniec tego roku lub na początku następnego. Zakładamy, że inwestycja będzie podzielona na etapy, ale na razie jeszcze trudno mówić o szczegółach  – powiedział Jan Chałupka.

W ostatnim czasie wycięto drzewa i samosiejki na terenie Wzgórza, które zagrażały bezpieczeństwu oraz wyburzono ruiny Starego Browaru. Ta decyzja wzbudziła lekkie kontrowersje, bowiem Browar ma prawie 150-letnią historię.

– Działamy zgodnie z prawem, na swoim terenie. Nie jest prawdą, że dokonaliśmy wyburzenia zabytkowego budynku. Nie mamy sobie nic do zarzucenia – dodaje Chałupka

Najważniejszym aspektem koncepcji jest rewitalizacja zabytkowego browaru i dworku. Browar będzie miał funkcję biurowo-gastronomiczną, natomiast do dworku zostaną dobudowane skrzydła i nowoczesna oficyna.

Oba budynki zostaną wkomponowane w nowoczesne otoczenie, gdzie zaplanowano mieszkania, lokale usługowe i biura. Największe z nich będą miały około 11 pięter. Wokół zarezerwowano także sporo miejsca na zieleń. Przewidziano nawet odwzorowanie ogrodu, który był w tym miejscu pod koniec XIX wieku. Właściciele deklarują, że zachowają historyczny charakter tego miejsca.

Zarówno słodownia jak i dworek są wpisane do miejskiego rejestru zabytków i chcemy je odrestaurować.  Słodownia ma mieć charakter biurowo – usługowy – powiedział Jan Chałupka

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Jas Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
trackback

[…] Rewitalizacja Wzgórza Karscha coraz bliżej! Rozpoczęto pierwsze prace […]

Jas
Gość
Jas

Matko jedno kochano znowu Chałupka. Czy ktoś kiedyś miał do czynienia z budynkami wykonanymi przez to przedsiębiorstwo?! Ludzie opamiętajcie się.