RIO uchyliła uchwałę w sprawie absolutorium dla zarządu województwa - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

RIO uchyliła uchwałę w sprawie absolutorium dla zarządu województwa

Regionalna Izba Obrachunkowa w Kielcach stwierdziła nieważność uchwały sejmiku województwa świętokrzyskiego, w której radni nie udzielili absolutorium zarządowi regionu za ubiegły rok. Decyzja RIO oznacza, że nie będzie głosowania w sprawie odwołania władz regionu.

Andrzej Pruś, przewodniczący sejmiku województwa powiedział PAP, że uchwała kolegium RIO dotarła do urzędu marszałkowskiego, we wtorek po południu.

„Regionalna Izba Obrachunkowa, która w trybie nadzoru zaczęła badać tę uchwałę, nie znalazła żadnych merytorycznych i prawnych podstaw ku temu, aby sejmik mógł nie udzielić absolutorium zarządowi województwa. RIO stwierdziła nieważność tej uchwały” – poinformował Pruś.

Przewodniczący podkreślił, że budżet województwa za 2020 r. został wykonany z nadwyżką dochodów przekraczającą 100 proc. „Głosowanie w sprawie absolutorium dotyczy finansów publicznych. Tutaj polityka nie zawsze jest zdrowym podejściem” – powiedział.

Decyzja RIO oznacza to, że nie będzie głosowania w sprawie odwołania władz regionu. „Stwierdzenie nieważności uchwały oczyszcza tę sytuację i ucina procedury. Sejmik już nie będzie się tą sprawą zajmował” – stwierdził Pruś.

Podczas sesji absolutoryjnej 28 czerwca, zarząd województwa uzyskał wotum zaufania, ale większość radnych nie poparła udzielenia absolutorium z wykonania budżetu za ubiegły rok. Przeciw głosowała większość radnych PSL i PO. Od głosu wstrzymało się także czworo radnych PiS. Kilka dni po sesji zostali wykluczeni z klubu PiS.(PAP)

Autor: Wiktor Dziarmaga

wdz/ godl/


Przeczytaj także