Rolnictwo nowym kierunkiem na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Rolnictwo nowym kierunkiem na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego

Przeczytaj także

Od października 2024 roku na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego rusza nowy kierunek. Na rolnictwo będzie mogło udać się 20 osób i wszyscy oni otrzymają stypendia w wysokości ponad 2 tysięcy złotych. Pieniądze otrzymają też studenci logistyki.

Jak informuje uczelnia, w ramach konkursu realizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju otrzyma ona 16,5 miliona złotych. Projekt Uniwersytetu Jana Kochanowskiego ma być realizowany do 2029 r.

– Kierunek logistyka już istnieje na Wydziale Prawa i Nauk Społecznych, natomiast rolnictwo to nowy kierunek studiów, który pojawi się na Wydziale Nauk Ścisłych i Przyrodniczych. Wszyscy studenci pierwszego roku na tych dwóch kierunkach będą otrzymywać przez dziewięć miesięcy stypendium w wysokości ponad dwa tys. zł.  To kwoty zdecydowanie wyższe niż stypendium socjalne czy stypendium za wyniki w nauce – przekazuje Piotr Burda, rzecznik prasowy UJK.

Dodaje, że na kierunki obowiązuje limit przyjęć. W przypadku logistyki jest to 70 osób, rolnictwo to z kolei 20. Podkreślono przy tym, że każda z przyjętych osób otrzyma stypendia.

– Wysokie stypendium jest tylko jedną z zachęt do studiowania na logistyce i rolnictwie. Wsparcie obejmuje cały okres studiów. Studenci będą mogli uczestniczyć w płatnych stażach i praktykach, ze środków projektu finansowane będą wyjazdy na targi branżowe oraz wyjazdy studyjne do miejsc związanych z profilem studiów. Przykładowo, dla studentów kierunku logistyka przewidziano wyjazd do Hamburga, jednego z największych portów morskich Europy i centrum logistycznego – informuje Piotr Burda.

Studenci rolnictwa będą zaś poznawać ekologiczne i nowoczesne metody upraw. W holenderskich gospodarstwach będą mieli okazję zobaczyć jak stosuje się innowacje w produkcji owoców. – Przewidziano dla nich dwumiesięczne, płatne staże  w gospodarstwach rolnych i ekologicznych, których w naszym regionie jest wiele.  Podczas studiów będzie także można zdobyć certyfikaty i kwalifikacje dojące wiele możliwości między innymi pozyskiwania dotacji, nabywania gruntów rolnych czy prowadzenia sklepu zielarskiego – podkreśla.

W materiale prasowym czytamy również, że studenci wymienionych kierunków mogą liczyć na dodatkowe zajęcia z języków obcych, czy też zajęcia wyrównawcze. Zakupiony zostanie odpowiedni sprzęt, a wsparcie obejmie także kadrę akademicką UJK. Z kolei w szkołach ponadpodstawowych pojawią się pracownicy uczelni, którzy zachęcą do studiowania na rolnictwie i logistyce. – Studiowanie na tych kierunkach, kluczowych branż dla rozwoju gospodarki, to dobra inwestycja w przyszłość każdego studenta – mówi dr Aleksandra Pisarska, koordynator projektu.

Internetowa rekrutacja ruszy w czerwcu, rekrutacja zasadnicza odbędzie się zaś po ogłoszeniu wyników matur. Szczegółowe informacje dotyczące projektu pojawią się W TYM MIEJSCU.

Przeczytaj także