Rośnie zainteresowanie dobrowolną zasadniczą służbą wojskową - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Rośnie zainteresowanie dobrowolną zasadniczą służbą wojskową

Przeczytaj także

fot. WKU

Ponad 500 ochotników zgłosiło się od połowy br. do odbycia dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych (CPdMZ) w Kielcach. Zainteresowanie szkoleniami jest coraz większe – powiedziała por. Ewa Kózka.

W poniedziałek w jednostce na kieleckiej Bukówce przyjęto ostatnich w tym roku rekrutów, którzy rozpoczną szkolenia w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.

„Zawsze mnie do tego ciągnęło, chciałbym związać swoją przyszłość z Wojskiem Polskim” – powiedział PAP Maciej z Nałęczowa. „Jestem bardzo dobrej myśli, liczę, że całe szkolenie przebiegnie bez przeszkód. Wiem, że będzie to wymagające, ale to idealna okazja, żeby sprawdzić swoje siły” – dodał rekrut.

Szkolenie w kieleckiej jednostce rozpoczęła w poniedziałek Karolina Gierczak z Chełma. „Znajomi, którzy rozpoczęli służbę w wojsku, zachęcali mnie do rozpoczęcia szkolenia. Postanowiłam spróbować, sprawdzić, czy się tutaj odnajdę. Jestem zdeterminowana, chciałabym się związać zawodowo ze służbami mundurowymi, zobaczymy, może okaże się, że pozostanę właśnie w wojsku” – powiedziała.

Ostatnie w tym roku szkolenie w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych rozpoczęło się w poniedziałek i potrwa do 10 grudnia. Zakończy się złożeniem przysięgi wojskowej. Oficer prasowy kieleckiej jednostki porucznik Ewa Kózka powiedziała PAP, że w poniedziałek bramy jednostki na Bukówce przekroczyło ponad 200 ochotników.

„Przed nimi intensywne szkolenie wojskowe. Będą zdobywali wiedzę i umiejętności m.in. strzeleckie, w zakresie taktyki, obrony przed bronią masowego rażenia, dyscypliny wojskowej i musztry. Dzisiaj ochotnicy otrzymają wyposażenie i umundurowanie, zostaną przydzieleni do odpowiednich plutonów i poznają swoich dowódców. Dzisiaj rozpoczynają się też pierwsze szkolenia teoretyczne. Od jutra intensywne szkolenie wojskowe, które będą się odbywały w Kielcach i Nowej Dębie” – powiedziała por. Kózka.

Całość szkolenia zakończy się dwudniowym sprawdzianem. Pierwszego dnia na poligonie w Nowej Dębie sprawdzone zostaną umiejętności strzeleckie ochotników. Natomiast zmagania rekrutów zakończy tzw. pętla taktyczna, gdzie sprawdzone zostaną umiejętności posługiwania się bronią, maską przeciwgazową, poruszanie się w terenie z wykorzystaniem nawigacji, czy udzielanie pomocy medycznej na polu walki.

Porucznik Kózka zaznaczyła, że żołnierz, który odbył dobrowolną zasadniczą służbę wojskową, może być przeniesiony na swój wniosek do zawodowej służby wojskowej, terytorialnej służby wojskowej albo do aktywnej rezerwy. W przypadku braku takiego wniosku żołnierz będzie przeniesiony do rezerwy pasywnej.

„Żołnierze mogą kontynuować karierę wojskową na 11-miesięcznym szkoleniu specjalistycznym. Szkolenie mogą odbywać w wybranych jednostkach całej Polsce” – przekazała.

Dobrowolną zasadniczą służbę wojskową wprowadziła Ustawa o obronie ojczyzny. Ochotnik podczas służby otrzymuje uposażenie w wysokości 4 tys. 560 zł (osoby do 26. roku życia zwolnione są z podatku). W trakcie służby może podnieść swoje kwalifikacje zawodowe, np. zrobić prawo jazdy, uzyskać uprawnienia dla operatora maszyn czy spawacza, zrobić patent nurka oraz skoczka spadochronowego. Zyskuje również pierwszeństwo w naborze do zawodowej służby wojskowej. Ci, którzy po cyklu szkoleniowym nie zdecydują się kontynuować służby, przechodzą do rezerwy. Mają pierwszeństwo przy zatrudnieniu np. w administracji publicznej.

Za proces rekrutacji odpowiada Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji. Wniosek o powołanie do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej można złożyć poprzez portal zostanzolnierzem.pl oraz osobiście w 86 wojskowych centrach rekrutacji.

„Z turnusu na turnus mamy coraz większe zainteresowanie, zarówno wśród młodych osób, jak i tych w średnim wieku. Szkolenia w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej odbyło w naszej jednostce 309 ochotników w tym 75 kobiet. W poniedziałek szkolenie rozpoczęło ponad 200 rekrutów” – zaznaczyła por. Kózka.

Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych mieści się w oddanych do użytku w 1928 roku koszarach „czwartaków” – 4. Pułku Piechoty Legionów na kieleckiej Bukówce. Prowadzone tam były m.in. szkolenia dowódczo-sztabowe Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie oraz misji w Kosowie i Iraku. W Centrum prowadzone są także kursy dla obserwatorów ONZ i korespondentów wojennych. Szkolenia ochotników w ramach służby przygotowawczej prowadzono w jednostce od 2015 roku. (PAP)

Autor: Wiktor Dziarmaga

 

 

Przeczytaj także