Grafiki: Kielecki Międzynarodowy Festiwal Teatralny/Facebook
Do 11 października potrwa Kielecki Międzynarodowy Festiwal Teatralny. Tegoroczne wydarzenie przewiduje 10 spektakli, przedstawianych zarówno przez polskich, jak i zagranicznych artystów. Nie zabrakło również warsztatów, debat oraz czytań.
To już piąta edycja festiwalu. Całość organizowana jest przez Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.- Ideą festiwalu jest tworzenie przestrzeni wielokulturowego dialogu poprzez prezentację różnorodnych odmian współczesnego teatru i dramaturgii krajów europejskich. Festiwal, w zamierzeniu, jest platformą spotkań profesjonalistów i miłośników teatru, a przyświeca mu misja szeroko rozumianej integracji kultury europejskiej i środowiska teatralnego – czytamy na stronie organizatora.
W stolicy województwa zobaczymy więc takie spektakle, jak „Trzy epizody z życia” od Nowego Teatru z Warszawy, „Spartakus. Miłość w czasach zarazy”, wystawiany przez Teatr Współczesny w Szczecinie, czy też „Mój rok relaksu i odpoczynku” w produkcji Teatru Dramatycznego im. G. Holoubka (również Warszawa).
– Adaptacja popularnej, przewrotnie zabawnej powieści Ottessy Moshfegh, to opowieść o młodej kobiecie, która postanawia przy użyciu mieszanki leków psychotropowych wyłączyć się na jeden rok z życia. Przespać żałobę po rodzinie, w której i tak nie było miłości, uciec od wszechogarniającej konsumpcji i fałszu wypatroszonych z uczuć relacji – czytamy o ostatnim z wymienionych tytułów.
Nie zabraknie również propozycji zagranicznych. „Mała w ciemnym lesie” to występ przygotowany przez greckich artystów, zaplanowany na poniedziałek 2 października. – Na maleńkiej scenie krwawy mit o Prokne i Filomeli przypomina fantastyczną opowieść. Niczym szachiści, dwóch aktorów dyktuje ruchy pięciu postaci będących pod wpływem. Ale pod czyim wpływem? Oczywiście losu. To interdyscyplinarny spektakl złożony z elementów teatralnych, mikrorzeźb, instalacji wideo i przeszywającego akompaniamentu muzycznego – opisuje organizator.
Swoje propozycje wystawi także sam Teatr im. Stefana Żeromskiego. To między innymi „Ale z naszymi umarłymi” oraz „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” – To osobista opowieść o procesie umierania ojca, który chorował na raka trzustki, ale też historia bezradności i wściekłości na instytucje państwa, służbę zdrowia i Kościół, które zadają chorym dodatkowe cierpienia. „Współumieranie”, o którym napisał Mateusz Pakuła nie jest jednostkowym doświadczeniem. Z bezradnością, wściekłością i gniewem mierzą się tysiące ludzi w całej Polsce, którzy nie mogą decydować o własnym losie, a ich bliskim ogranicza się prawa – napisano o „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” na stronie festiwalu.
Oprócz tego przygotowano czytania performatywne (przed nami „Brylant” Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk oraz Gotki” Artura Pałygi). Do czwartku 28 września trwają z kolei warsztaty teatralno-psychologiczne „Sztukateria – drama i dres”. Nie zabraknie również dwóch debat (kolejno 28 i 30 września), a także benefisu z okazji 30-lecia pracy zawodowej Joanny Kaspereki (w programie recital „Zośka Wariatka – 30 lat później”). Ten odbędzie się w środę 11 października.
Bilety zakupić można w TYM MIEJSCU. Zachęcamy również do odwiedzenia strony Kieleckiego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego.
Pełny program wydarzenia wraz z miejscami poszczególnych atrakcji
26.09 I 19:00 I scena tymczasowa Teatru
„Pelikan” I reż. Naubertas Jasinskas
Oskaro Koršunovo / Vilniaus miesto teatras/hand-shadow theatre „Budrugana Lietuva”
„Spartakus. Miłość w czasach zarazy” I reż. Jakub Skrzywanek
Teatr Współczesny w Szczecinie
po spektaklu spotkanie z twórcami
„Trzy epizody z życia” I reż. Markus Öhrn
Nowy Teatr, Warszawa
po spektaklu spotkanie z twórcami
„Mój rok relaksu i odpoczynku” I reż. Katarzyna Minkowska
Teatr Dramatyczny im. G. Holoubka, Warszawa
po spektaklu spotkanie z twórcami
„Ale z naszymi umarłymi” I reż. Marcin Liber
Teatr im. S. Żeromskiego w Kielcach
„Mała w ciemnym lesie” I reż. Pantelis Dentakis
Les Visiteurs du Soir, Black Forest, Polychoros KET, Teatr Neos Kosmos w Atenach
„Mała piętnastka – legendy pomorskie” I reż. Tomasz Man
Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku
po spektaklu spotkanie z twórcami
„Melodramat” I reż. Anna Smolar
Teatr Powszechny im. Z. Hübnera w Warszawie
po spektaklu spotkanie z twórcami
„Żywot i śmierć Pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia” I reż. Łukasz Kos
Teatr im. S. Żeromskiego w Kielcach
„Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” I reż. Mateusz Pakuła I Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach
25.09 I 18:00 I foyer Teatru I wstęp bezpłatny
Czytanie performatywne I „Niewolnicy modernizacji. Między pańszczyzną a kapitalizmem” Michała Narożniaka I adapt. Jakub Zalasa I reż. Piotr Pacześniak
Czytanie performatywne I „Brylant” Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk I reż. Bartłomiej Kalinowski
Czytanie performatywne I „Gotki” Artura Pałygi I reż. Patrycja Wysokińska
28.09 I 17:00 I foyer Teatru I wstęp bezpłatny
Teatr. Jak oni to robią? – DŹWIĘK
goście: Michał Pepol, Karol Nepelski, Dominik Strycharski prowadzenie: Anna Sańczuk
Teatr. Jak oni to robią? – SŁOWO
goście: Ishbel Szatrawska, Małgorzata Sikorska-Miszczuk, Mateusz Górniak
prowadzenie: Wojciech Szot
26-28.09 I 16:30-20.30 I siedziba tymczasowa Teatru
Warsztaty teatralno-psychologiczne „Sztukateria – drama i dres” I prowadzenie: psychoterapeutka Justyna Rutkowska i aktorka Joanna Kasperek
11.10 I 18:00 I scena tymczasowa Teatru
Benefis z okazji 30-lecia pracy zawodowej Joanny Kaspereki I w programie recital „Zośka Wariatka – 30 lat później”
Bonusy cenowe przy zakupie biletów w kasie:
– na 9-11 spektakli – bilet tańszy o 50%
– na 6-8 spektakli – bilet tańszy o 40%
– na 3-5 spektakli – bilet tańszy o 30%