Rząd wprowadza obowiązek szczepień! Są nowe obostrzenia - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Rząd wprowadza obowiązek szczepień! Są nowe obostrzenia

Obowiązek szczepień dla służb mundurowych, nauczycieli i medyków. Pracodawca będzie mógł oczekiwać wyniku testu na Covid-19. Nauka zdalna w szkołach podstawowych i średnich oraz niższe limity w restauracjach, kinach i innych miejscach rozrywki. Rząd przekazał nowe obostrzenia w walce z pandemią.

Będziemy chcieli od 1 marca wprowadzić obowiązek zaszczepienia dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych – ogłosił we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.

„Elementem, o którym zdecydowaliśmy w ostatnim czasie są obowiązkowe szczepienia dla wybranych grup pracowniczych. Idąc śladem Niemiec, Austrii, będziemy chcieli od 1 marca wprowadzić obowiązek zaszczepienia dla trzech grup: pierwsza grupa to są medycy, druga grupa to są nauczyciele, trzecia grupa to są służby mundurowe” – powiedział we wtorek na konferencji prasowej Niedzielski.

Wskazał, że „perspektywa marca jest tym okresem, w którym szczepienia powinny być wykonane, bo potem oczywiście, jak wejdziemy w okres od 1 marca, będzie to już szczepienie, które jest wymagane jako spełnienie warunków pracy”.

Obowiązkowe testy

Na środowej konferencji prasowej wiceminister zdrowia poinformował o nowych obostrzeniach w związku z epidemią COVID-19. Kraska przekazał, że od 15 grudnia w transporcie zbiorowym wprowadzony zostanie limit do 75 proc. Również od 15 grudnia wprowadzone zostaną obowiązkowe testy dla współdomowników osób chorujących na COVID-19 bez względu na posiadany certyfikat covidowy. „To będzie test, który będzie weryfikował, czy dana osoba także jest zakażona” – dodał Kraska.

Kraska dodał, że dodatkowo od 15 grudnia w kinach będzie obowiązywał zakaz konsumpcji. „Od 15 grudnia zamknięte są dyskoteki, kluby i obiekty udostępniające miejsca do tańczenia. W dniu 31 grudnia br. i 1 stycznia 2022 ograniczenie liczebności klientów w lokalach zamkniętych do maksymalnie 100 osób, z wyłączeniem oczywiście osób, które są zaszczepione. One do tego limitu nie będą włączane” – poinformował Kraska.

Nauka zdalna

Od 20 grudnia do 9 stycznia zostanie wprowadzona nauka zdalna w szkołach podstawowych i szkołach średnich. Po tym terminie dzieci wracają do nauki w trybie stacjonarnej – poinformował we wtorek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Autor: Edyta Roś, Klaudia Torchała

Przeczytaj także