Są oferty na ITS, ale czy sprawdzi się w Kielcach? - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Są oferty na ITS, ale czy sprawdzi się w Kielcach?

Blisko 32 mln zł ma kosztować wdrożenie Inteligentnego Systemu Transportowego w Kielcach. Najtańszą ofertę złożyła firma AlumbradosViariosSociedad. Jednak do tej pory specjaliści zastanawiają się czy ten system usprawni ruch w Kielcach.

Choć oferta złożona przez AlumbradosViariosSociedad Anonima mieści się w zakładanym budżecie to już raz oferta tej firmy została odrzucona z powodu niezgodności z zamówieniem. Obecnie urzędnicy weryfikują oferty pod względem formalnym i dopiero po ich decyzji dowiemy się czy uda się rozstrzygnąć przetarg.

W ramach inwestycji w Kielcach zostanie zmodernizowanych 61 sygnalizacji świetlnych oraz przebudowanych 3 ważne skrzyżowania: ul. Tarnowskiej z ul. Bohaterów Warszawy i ul. Seminaryjską, ul. Zagórskiej z ul. Źródłową oraz ul. Jagiellońską z ul. Grunwaldzką. Zostaną także dobudowane przejazdy rowerowe, a także pojawią się tablice świetlne, które będą wyświetlać informacje o utrudnieniach w ruchu. Dzięki ITS na skrzyżowaniach zostanie zamontowany system kamer i czujników badający natężenie ruchu w poszczególnych częściach miasta. Wszystko po to, żeby w mieście upłynnić ruch.

System działa już w kilku innych miastach w Polsce i… nie do końca się sprawdza. Temat ITS został wczoraj poruszony podczas Kongresu Polityki Miejskiej odbywającego się w Targach Kielce.

– Wydano na to 80 milionów złotych w Łodzi i wszyscy na to złorzeczą. Począwszy od pieszych, rowerzystów po kierowców. Nie nadaje on priorytetu dla komunikacji publicznej, co było zamierzeniem. Ten pseudo inteligentny system miał się uczyć rok, a uczy się już cztery lata i nadal się nie nauczył. Do tego brakuje kadr do obsługi tego systemu – mówił urzędnik z Łodzi.

– ITS nie działa. Jest szkodliwy dla miast. To pomysł inżynierów z lat 70. i jest sprzeczny z fizjologią człowieka. W tabelkach Excela to świetnie wygląda. Wyliczamy sobie przepustowość skrzyżowania czy danego sygnału. Wychodzi nam, że ma przejechać siedem samochodów, a przejeżdżają trzy. Co rozbija nam cały system – tłumaczył Tomasz Tosza z Jaworzna.

Z taką argumentacją nie zgadza się Jarosław Skrzydło, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach, który podkreśla, że kielecki  ITS będzie najnowocześniejszy z tych funkcjonujących w Polsce.

– Kielce są jednym z ostatnich miast w Polsce, gdzie ITS będzie wdrażany. Przygotowując się do jego wdrożenia korzystaliśmy z doświadczeń innych miast, odwiedzaliśmy centra sterowania ruchem. Pytaliśmy co działa prawidłowo, a co można zmodyfikować. Na tej podstawie stworzyć program funkcjonalno-użytkowy, czyli nasze oczekiwania. Oczywiście są przeciwnicy i zwolennicy, ale nasz system będzie skrojony pod komunikację publiczną, po to budujemy każdą nową ulicę z buspasami i mamy nadzieję, że ten system w Kielcach się sprawdzi – wyjaśnia rzecznik MZD.