Są pieniądze z Ministerstwa Sportu na rozbudowę Hali Legionów. Teraz ruch po stronie władz Kielc - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Są pieniądze z Ministerstwa Sportu na rozbudowę Hali Legionów. Teraz ruch po stronie władz Kielc

Do Kielc trafi 28 mln złotych na rozbudowę Hali Legionów – poinformowała w piątek Anna Krupka, wiceminister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Fundusze mają pochodzić z programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu.

„Kielce potrzebują hali sportowej z prawdziwego zdarzenia, aby można było przekonywać światowe i europejskie federacje sportowe, by kluczowe imprezy odbywały się w Kielcach. Aby takie wydarzenia do Kielc przyciągać” – mówiła Krupka.

Zaznaczyła, że dzięki funduszom hala zostanie rozbudowana. Płyta boiska ma być obniżona, a wokół niej dobudowane zostaną nowe trybuny. Łącznie ma to dać pond 6 tys. miejsc siedzących. Obecnie jest to około 3,3 tys. W ramach inwestycji planowane jest przygotowanie nowej strefy VIP, przebudowane zostaną pomieszczenia sanitarne i szatnie, pomieszczenia techniczne i foyer.

„Dzięki temu będziemy mogli organizować zawody, mecze, wydarzenia i imprezy rangi mistrzowskiej, międzynarodowej” – podkreśliła wiceminister sportu.

Krupka mówiła, że dofinansowanie w kwocie ponad 28 mln złotych stanowi 50 proc. szacowanych kosztów rozbudowy hali. „Jest to pełna kwota wnioskowana przez miasto Kielce” – powiedziała.

„Inwestujemy w kielecki i świętokrzyski sport, a przede wszystkim to inwestycja strategiczna dla polskiego sportu. W związku z tym środki będą pochodziły z programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu” – podkreśliła.

Dodała, że do końca miesiąca prezydent miasta musi złożyć do ministerstwa kompletny wniosek wraz z pozwoleniem na budowę.

„Jeżeli prezydent umotywuje, że potrzebuje więcej czasu to oczywiście jesteśmy otwarci na takie propozycje i na współpracę. Najistotniejszym celem są dla nas Kielce, ich rozwój i rozbudowa tego obiektu strategicznego dla potrzeb polskiego sportu” – oświadczyła Krupka.

Radny miejski Marcin Stępniewski (PiS) mówił, że Krupka pokazuje „skuteczność w działalności na rzecz Kielc i woj. świętokrzyskiego”.

„Liczę na to, że prezydent Bogdan Wenta bezzwłocznie wygospodaruje środki na wkład własny na tę inwestycję. Jestem przekonany, że rada miasta, gdy takie propozycje zmian w budżecie się pojawią, również za tymi propozycjami zagłosuje” – powiedział Stępniewski.

Czy miasto znajdzie pieniądze na rozbudowę?

Tomasz Porębski, rzecznik prezydenta Kielc, zaznaczył, że władze miasta na razie nie otrzymały oficjalnej decyzji o pozytywnym rozpatrzeniu wniosków złożonych przez miasto. Zaznaczył, że władze Kielc cieszą się, że „po prawie dwóch latach” otrzymano pierwszą informację w tej sprawie.

„Do tej pory nasze wnioski nie zostały ocenione ani pozytywnie, ani negatywnie. Dziś usłyszeliśmy pierwszą informację na temat Hali Legionów, choć na razie tylko w formie przekazu z konferencji prasowej, o której dowiedzieliśmy się z mediów. Nie otrzymaliśmy jak dotąd jeszcze żadnej pisemnej decyzji. Czekamy na oficjalną, pisemną informację w tej sprawie” – powiedział PAP Porębski.

Hala Legionów została wybudowana w 2006 roku. Znajduje się w południowej części miasta, przy ulicy Leszka Drogosza i położona jest 100 metrów od stadionu lekkoatletycznego oraz 1000 metrów od miejskiego stadionu piłkarskiego. Tuż obok znajduje się kompleks „Stadion leśny” oraz stok narciarski z wyciągiem. W Hali Legionów swoje mecze rozgrywają mistrzowie Polski w piłce ręcznej, zawodnicy Łomża Vive Kielce. (PAP)

Autor: Wiktor Dziarmaga


Przeczytaj także