Są szczegóły nowych zasad naboru wniosków na dotacje obrotowe dla przedsiębiorców - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Są szczegóły nowych zasad naboru wniosków na dotacje obrotowe dla przedsiębiorców

Zarząd Województwa Świętokrzyskiego opublikował komunikat, w którym podał szczegóły nowego naboru wniosków na dotacje obrotowe dla przedsiębiorców.

Przypomnijmy, że awaria systemu komputerowego spowodowała, że kilka tysięcy przedsiębiorców nie miało dostępu do strony internetowej, a tym samym firmy te nie mogły złożyć wniosku o dofinansowanie.

– Przyjmujemy z pokorą głosy przedsiębiorców, zarówno krytyczne, jak i te, które potwierdzają słuszność podjętej przez Zarząd Województwa decyzji o anulowaniu naboru. Przyznajemy, że nie przewidzieliśmy tak dużego obciążenia systemu, którego nie wytrzymały nasze serwery. Przyznajemy, że nasze założenia i analizy ryzyka okazały się w tym wypadku błędne. Przyznajemy, że nie spodziewaliśmy się tak ogromnej skali strat, jakie zgłosili przedsiębiorcy – napisano w komunikacie.

Zarząd informuje, że  „Intensywnie pracuje nad wzmocnieniem strony technicznej naboru tak, aby system był w stanie obsłużyć kilkanaście tysięcy wniosków w bardzo krótkim czasie. Pomagają w tym specjaliści z Politechniki Świętokrzyskiej”

Przedsiębiorcy będą musieli złożyć nowe wnioski

Urząd Marszałkowski ponownie uruchomi aplikację 13 sierpnia. Wtedy też opublikujemy ogłoszenie o nowym naborze. Niestety, przedsiębiorcy ponownie będą musieli wypełnić wnioski.

– Ze względu na ograniczenia prawne nie możemy do nowego naboru wykorzystać już zapisanych w aplikacji wniosków. Formularz wniosku nieznaczenie się zmieni ale nadal będzie bardzo prosty do wypełnienia – czytamy w komunikacie.

Planowane otwarcie naboru to nie wcześniej niż 19 lub 20 sierpnia (termin jest uzależniony od uzyskania akceptacji kryteriów przez Komitet Monitorujący).

Będzie modyfikacja kryteriów

Modyfikacja kryteriów dotyczyć będzie podzielenia dostępnej alokacji 40 milionów złotych na dwie części. Część pierwsza w wysokości 20 milionów złotych skierowana będzie wyłącznie do branż najbardziej poszkodowanych, które zgodnie z Rozporządzeniem Ministra  Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego, od 14 marca 2020 r. nie mogły prowadzić działalności lub prowadziły działalność w ograniczonym zakresie, tj. m.in.: gastronomia, turystyka, hotelarstwo, usługi kosmetyczne, fryzjerskie, organizacja imprez, wystaw, targów, itd. Branże będą weryfikowane według kodów PKD działalności prowadzonej jako główna. Część druga skierowana będzie do wszystkich pozostałych branż.

– Nadal kryterium wyboru pozostanie czas złożenia wniosków. Rozumiemy, że to może budzić wątpliwości, jednak to jest jedyne rozwiązanie, które pozwoli w sposób skuteczny i szybki wybrać wnioski do dofinansowania i jest ono stosowane jak dotąd w każdym regionie (poza województwem mazowieckim).

– Zapewniamy, że pracujemy bardzo intensywnie nad przygotowaniem nowego naboru i prosimy przedsiębiorców o cierpliwość. Biorąc pod uwagę skalę potrzeb pragniemy również poinformować, że przygotowaliśmy już wystąpienie do Komisji Europejskiej o wyrażenie zgody na przeniesienie kwoty około 60 milionów złotych w ramach RPO na dotacje obrotowe dla firm. To ostatnie środki, jakimi dysponujemy  w Regionalnym Programie Operacyjnym. Ich wykorzystanie wymaga jednak zgody Komisji Europejskiej – napisano w komunikacie.