Są warunki zabudowy dla wzgórza Karscha. Powstaną wieżowce i podziemne garaże [WIZUALIZACJE] - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Są warunki zabudowy dla wzgórza Karscha. Powstaną wieżowce i podziemne garaże [WIZUALIZACJE]

Przeczytaj także

Wizualizacje: Pracownia Architektoniczna Detan

Miasto wydało decyzję o warunkach zabudowy dla zachodniej części wzgórza Karscha. Dokument pozwala na stworzenie zespołu budynków wielorodzinnych wraz z usługami oraz garażami podziemnymi, a także przebudowę dawnej słodowni. Najwyższe obiekty mają mieć do 11 kondygnacji.

Decyzja została wydana 8 września 2022 roku, po rozpatrzeniu wniosku Przedsiębiorstwa Budowlanego „Chałupka”. Chodzi o inwestora, który jest właścicielem znacznego obszaru wzgórza – Decyzja jest mniej więcej zgodna z wizją, którą jakiś czas temu przedsiębiorca publicznie ujawnił. Ma także uzgodnienie konserwatora zabytków. Zabudowa podwyższa się stopniami, kaskadowo od strony północnej i od strony wschodniej. Dokument obejmuje zachodnią część wzgórza Karscha (od strony ulicy Franasia – dop.red.) – tłumaczy Artur Hajdorowicz, dyrektor wydziału Urbanistyki i Architektury – Nie obejmuje tej części wschodniej, z dworkiem i dawnym ogrodem, która ciągnie się aż do ulicy Krakowskiej.

Zgodnie z ustalonymi warunkami i szczegółowymi zasadami zagospodarowania terenu i jego zabudowy, dozwolone jest między innymi stworzenie „dwóch segmentów nadziemnych budynku mieszkalnego wielorodzinnego o wysokości do 7 kondygnacji wraz z częścią usługową (w tym usługi handlu o powierzchni sprzedaży do 300 m2) oraz garażem podziemnym dwukondygnacyjnym”. Przewidziano też inne obiekty mieszkalne (również z garażami podziemnymi), gdzie dwa z nich powinny posiadać do 11 kondygnacji, a trzeci ma mieć ich maksymalnie 6.

Ponadto uwzględniono przebudowę dawnej słodowni, która ma być przystosowana do celów usługowo – handlowych. Wspomniano także o powstaniu naziemnych miejsc parkingowych wraz z drogami dojazdowymi. – Jeśli trafi do nas dokumentacja z wnioskiem o pozwolenie na budowę i jeśli będzie ona kompletna i uwzględniona przez konserwatora zabytków, to my wtedy to pozwolenie wydamy. Mamy nadzieję, że połowa tego wzgórza się zabuduje. W szczególności liczymy na udaną adaptację dawnej słodowni – dodaje Artur Hajdorowicz.

W samej decyzji poinformowano również, że przy projektowaniu należy uwzględnić ochronę zieleni, drzew i krzewów, a realizacja zadania nie może powodować ich uszkodzenia. Podkreślono przy tym, że w bliskim sąsiedztwie terenu przedsięwzięcia znajdują się objęte ochroną prawną pomniki przyrody. Jest to 110 – letni kasztanowiec biały, a także 120 – letni jesion wyniosły. W pierwszym przypadku obwód pnia wynosi 410 cm, a w drugim jest to 279 cm.

Co zaś ze wschodnią częścią wzgórza Karscha? – Jest ona dalej przedmiotem ustalania warunków w studium i miejscowym planie, który sporządzamy. Tutaj będą duże ograniczenia w inwestowaniu, ponieważ leżący tam dworek ma być zrewaloryzowany. Nie można go „przydusić” wyższą zabudową – tłumaczy Artur Hajdorowicz – Wyłożenie studium do publicznego wglądu skończyło się w sierpniu. Wpłynęły cztery uwagi. W tym momencie rozpatruje je prezydent. Szykuje dokumentacje i planowo chcemy to przedstawić na listopadowej sesji rady miasta.

Przeczytaj także