Sezon na owoce i warzywa. 5 dobrych rad od dietetyka co warto jeść i dlaczego - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Sezon na owoce i warzywa. 5 dobrych rad od dietetyka co warto jeść i dlaczego

Czas zacząć sezon na świeże warzywa i owoce! Zapytaliśmy Darię Sych, specjalistkę dietetyki z Centrum Medycyny Żywienia o to, po jakie warzywa i owoce warto sięgnąć i jak mogą wpływać na nasze zdrowie.

Partnerem artykułu jest Centrum Medycyny Żywienia mieszczące się w Galerii Echo na poziomie 2+.

Polskie owoce sezonowe mają więcej witaminy C niż cytrusy

Teraz możemy dostaćrabarbar i truskawki. Później wiśnie i czereśnie, a następnie maliny, jagody, porzeczki, agrest, borówki, jeżyny czy poziomki. Co łączy wszystkie te owoce? – Duża dawka witaminy C. Przeważnie wydaje nam się, że najwięcej mają jej cytrusy, ale okazuje się, że jeszcze więcej witaminy C otrzymamy właśnie w wyżej wymienionych owocach – mówi Daria Sych.

Nasycona barwa owoców świadczy o właściwościach zdrowotnych

Intensywny kolor truskawek czy borówek wiąże się z zawartością antyoksydantów. Działają one przeciwutleniająco i mają szereg ważnych właściwości: zapobiegają starzeniu się, poprawiają odporność i wpływają na kondycję skóry, włosów czy paznokci. Poprawiają też lipidogram krwi.

Młode warzywa mają najwięcej składników mineralnych

Wraz z początkiem sezonu łatwiej o młodą kapustę, botwinkę czy szpinak. Za chwilę będą dostępne kalafiory czy brokuły. Warto skorzystać z okazji i wzbogacić swój jadłospis o te warzywa w tym czasie, bowiem mają one najwięcej składników mineralnych, kiedy są młode.

– Ze względu na zawartość witamin i składników mineralnych dobrze działają na przykład przy nadciśnieniu. Mają dużo więcej potasu. Botwinka ma też dużo wapnia, magnezu i sporo żelaza. Z kolei młoda kapusta ma dużo błonnika i witaminy C – tłumaczy Daria Sych.

Warzywa należy przyrządzać w krótkim czasie

Co zrobić, żeby przygotowując warzywa nie straciły one swoich właściwości? – Warzywa należy gotować krótki czas – dwie, trzy minuty. Najlepiej robić to na parze, we wrzątku lub je poddusić. Zazwyczaj gotujemy warzywa w dużej ilości wody do miękkości,robiąc z nich papkę. Wtedy tracą one swoje właściwości. Podobnie jest z owocami, gdy przygotowujemy je na dżem lub syrop z dodatkiem cukru. Bardziej korzystne dla owoców jest mrożenie – dodaje dietetyk z Centrum Medycyny Żywienia.

Owoce sezonowe mają dużo błonnika i stosunkowo mało cukru

Kolejną ważną właściwością owoców pojawiających się w sezonie letnim jest wysoka zawartość błonnika i stosunkowo niewielka ilość cukru. Dzięki temu osoby cierpiące na cukrzycę mogą zjeść więcej tego typu owoców niż np. pomarańczy, bananów, winogron czy jabłek. Z kolei błonnik zawarty w owocach daje nam uczucie sytości i poprawia trawienie.