Skróci się czas podróży pociągiem do Warszawy. Trwają prace przy łącznicy Czarnca – Włoszczowa Północ. - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Skróci się czas podróży pociągiem do Warszawy. Trwają prace przy łącznicy Czarnca – Włoszczowa Północ.

Ułożono pierwszy odcinek toru kolejowego łącznicy Czarnca – Włoszczowa Północ – poinformowały w środę PKP Polskie Linie Kolejowe. Po zakończeniu inwestycji podróż z Kielc do Warszawy ma się skrócić o około pół godziny.

Jak poinformowała w środę Izabela Miernikiewicz z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe, na trasie łącznicy ułożono już blisko 1 km nowego toru wzdłuż Centralnej Magistrali Kolejowej.

Zaawansowana jest budowa obiektów inżynieryjnych. Budowany jest wiadukt kolejowy, który zapewni bezkolizyjną komunikację dla samochodów. „Nowe przepusty i przebudowywane obiekty m.in. most nad rzeką Jeżówka wzdłuż CMK zapewnią odpowiednie odwodnienie linii kolejowej i swobodną migrację płazów i małych zwierząt. Wykonawca formuje nasyp, na którym ułożony będzie tor. Do budowy nowej linii wykorzystywane jest blisko 6500 wywrotek ziemi i 9000 wywrotek kruszywa” – przekazała Miernikiewicz.

Łącznica Czarnca – Włoszczowa Północ połączy Centralną Magistralą Kolejową (linia nr 4) z linią Kielce – Fosowskie (linia 61). Łącznica będzie zelektryfikowana i przystosowana do ruchu dwukierunkowego. Zapewni przejazd pociągów pasażerskich z prędkością 100 km/h, a towarowych 80 km/h. W ramach inwestycji wybudowany zostanie nowy tor, sieć trakcyjna i urządzenia sterowania ruchem. Dzięki budowie łącznicy podróż z Kielc do Warszawy, w porównaniu do obecnego czasu, ma się skrócić o około 30 minut.

„Możliwa będzie bardziej atrakcyjna oferta połączeń międzyregionalnych m.in. w kierunku Warszawy i Łodzi. Przewidywany czas przejazdu pociągów w relacji Kielce – Warszawa to 2h 20 min” – dodała Miernikiewicz.

Oddanie trasy do eksploatacji jest planowane w drugiej połowie 2022 r. Termin realizacji robót budowlanych został zmieniony ze względu na rozszerzony zakres prac projektowych i wydłużony czas pozyskiwania decyzji administracyjnych. Pierwotnie zakładano, że łącznica będzie gotowa w połowie bieżącego roku.

Budowa linii kolejowej nr 582 Czarnca – Włoszczowa Północ jest realizowane ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Wartość projektu to ok. 42,8 mln zł, w tym dofinansowanie UE wynosi ponad 36 mln zł. (PAP)

autor: Wiktor Dziarmaga

Przeczytaj także