15 najciekawszych projektów w Budżecie Obywatelskim. Nasze subiektywne zestawienie - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

15 najciekawszych projektów w Budżecie Obywatelskim. Nasze subiektywne zestawienie

Przeczytaj także

 Zdjęcia i wizualizacje: bo.kielce.eu

Do 5 października kielczanie mogą głosować na projekty zgłoszone do tegorocznej edycji Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego. To łącznie 140 propozycji, gdzie znajdują się między innymi żółto – czerwone krzesełka, zielona strefa relaksu, czy też eko – mural. Co jest najciekawsze? Przedstawiamy naszą subiektywną listę!

Głosować można elektronicznie, poprzez formularz dostępny na stronie Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego. – Aby zagłosować należy podać numer telefonu, na który zostanie wysłany sms z kodem weryfikacyjnym. Na jeden numer – jeden sms. W ramach jednego głosu można wskazać: 1 projekt inwestycyjny duży, 3 projekty inwestycyjne małe oraz 4 nieinwestycyjne i 2 „zielone” – informuje Urząd Miasta.

Ratusz przypomina także, że głosowanie trwa do 5 października. Jeśli ktoś nie ma dostępu do internetu lub telefonu komórkowego, to może oddać swój głos w specjalnych punktach, które znajdują się między innymi w Biurach Obsługi Interesanta w siedzibach Urzędu Miasta na Rynku oraz ulicy Strycharskiej 6 (pełna lista dostępna TUTAJ).

Mobilne Meble Miejskie – Zielona Strefa Relaksu

Jak czytamy w opisie projektu, „dzięki mobilnym meblom miejskim zostaną stworzone zielone wyspy relaksu”. Meble mają się składać z platform i ustawionych na nich ławkach, donicach i pergoli w dowolnym ustawieniu z możliwością łączenia (skręcania) w większe moduły. Wykonane z drewna (modrzew syberyjski lub robinia akacjowa) z elementami stalowymi pomalowanymi proszkowo. –  Rośliny posadzone w mobilnych donicach powinny być miododajne – przekazano.

Całość ma wpłynąć na poprawienie estetyki miasta, polepszenie lokalnego mikroklimatu, czy też stanowić zachętę do odwiedzenia okolicy. – Meble są w formie modułów, dzięki czemu będzie można z nich dowolnie składać platformy w zależności od potrzeb z miejscami do siedzenia i roślinami, co stworzy przytulną przestrzeń, w której można usiąść i odpocząć. Platformy będą mogły być umieszczane czasowo w różnych miejscach miasta – czytamy w projekcie.

KOSZT ZADANIA PO WERYFIKACJI: 210 000.00 zł

Kompleks rekreacyjno – sportowy: Dyminy na start!

Projekt zakłada realizację ogólnodostępnej przestrzeni sportowej i rekreacyjnej dla dzieci, młodzieży i dorosłych „w miejscu istniejącego, będącego w złym stanie technicznym, mało atrakcyjnego kompleksu boisk przy Szkole Podstawowej nr 23 w Kielcach”.

–  Kompleks sportowy zostanie uzupełniony o oświetlenie i monitoring oraz elementy edukacyjne (ogród sensoryczny, tablice edukacyjne z elementami 3D) i małej architektury jak np.: ławki lub ławostoły, nasadzenia roślinności (gatunków dużych drzew jak np. klon, lipa, brzoza, jesion, platan itp. oraz krzewów) zapewniające docelowo przyjemny cień w upalne dni oraz wytchnienie dla wszystkich korzystających, stanowiąc jednocześnie barierę pyło- i dźwiękochłonną od otaczających ulic – stwierdzono w opisie projektu.

Wnioskodawcy zauważają, że miejsce posiada ogromny potencjał i może stać się wizytówką południowej części Kielc. Dodają przy tym, że całość jest dobrze skomunikowana z centrum miasta. W planach jest między innymi budowa i wyposażenie boiska wielofunkcyjnego do gry w piłkę siatkową i piłkę koszykową z nawierzchnią poliuretanową i piłkochwytami, czy też budowa bieżni do biegów na 60 m oraz bieżni do skoków.

KOSZT ZADANIA PO WERYFIKACJI: 3 500 000.00 zł

Ścieżką rowerową przez ślichowickie kamieniołomy

– Najnowsze dane z Kieleckiego Roweru Miejskiego jasno pokazują, że Kielczanie chcą jeździć na rowerach. Potrzebna jest coraz rozleglejsza budowa sieci dróg rowerowych. Proponowana trasa pozwoli na bezpieczne poruszanie się w rejonie rezerwatu Ślichowice na rowerze oraz ułatwi przejazd z zachodniej części Kielc z ul. Malików poprzez ul. Kolejarzy w kierunku północnym- wschodnim ul. Kazimierza Wielkiego – czytamy w opisie projektu.

Mowa również o dodatkowych nasadzeniach drzew, które mają rzucać cień na ścieżkę rowerową i pozwalać na przejazd również w upalne dni. W brakujących miejscach przewidziano budowę sieci oświetlenia. Zaplanowano też stworzenie stojaków i ławek w okolicy wejścia na szczyt kamieniołomu. Pojawić powinna się również stacja z narzędziami do naprawy rowerów.

KOSZT ZADANIA PO WERYFIKACJI: 2 800 000.00 zł

Budowa wielofunkcyjnych boisk do sportów plażowych: Piłka ręczna, Piłka siatkowa, Badminton, Beach Soccer, Frisbe

Pomysł skupia się na rewitalizacji terenu, w celu „utworzenie ogólnodostępnych, bezpiecznych boisk do sportów plażowych”. Rozpatrywany obszar znajduje się przy Zespole Szkół nr 2 przy ulicy Jagiellońskiej 90, w pobliżu boiska Orlik.

–  Boiska plażowe to wspaniała inwestycja w przyszłość. Gry zespołowe integrują, uczą organizacji, poszanowania zasad i świetnie rozwijają sprawność fizyczną. Boiska te stanowiłyby zachęcające miejsce do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu dla każdego. Projekt ma charakter ogólnodostępny, boiska będą wykorzystywane przez dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe w godzinach pracy placówki tj. od 7.00 do 22.00 – czytamy w opisie.

Planowane działania przewidują m.in. budowę boisk do piłki plażowej w miejscu istniejącego boiska poliuretanowego, budowę bieżni poliuretanowej, strefy street workout, budowę skoczni w dal, poprawę istniejącego i rozbudowę oświetlenia LED.

KOSZT ZADANIA PO WERYFIKACJI: 2 000 000.00 zł

Miejsce spotkań i zabaw – Razem dla Kielc

Mowa o terenie w pobliżu alei Na Stadion. – Rozbudowa infrastruktury zabawowej m.in duży zestaw zabawowy, ścianka wspinaczkowa / kopuła wspinaczkowa, huśtawki, ścianki do zdjęć, ścieżka zdrowia, urządzenie zabawowe edukacyjne, urządzenia zabawowe dla osób niepełnosprawnych, poprawa infrastruktury wypoczynkowej m.in. odnowienie ławek i dostawienie nowych, wymiana i dostawienie nowych koszy na śmieci, budowa altanki, dostawa stacji naprawy dla rowerów – czytamy w opisie projektu.

KOSZT ZADANIA PO WERYFIKACJI: 300 000.00 zł

PitStop Sandomierska – parking

Celem jest budowa parkingu na minimum 70 miejsc na osiedlu „Sandomierskie”. – Wskazane miejsce realizacji inwestycji jest na terenie miejskim i oddziela pasy ul. Sandomierskiej, lokalizacja jest niezagospodarowana i wydaje się właściwa dla przygotowania parkingu ogólnodostępnego dla mieszkańców miasta Kielce i przyjezdnych. Budowa parkingu wymaga niewielkiej korekty ruchu drogowego, zapewniając bezpieczeństwo użytkownikom inwestycji i nie wpływa na płynne korzystanie z ulicy przez uczestników ruchu drogowego zarówno w stronę centrum miasta jak i w stronę Cedzyny –  przekazuje autor projektu.

Wśród zalet dotyczących realizacji omawianego rozwiązania wymieniono redukcję emisji spalin w centrum, czy też poprawę jakości życia (” brak miejsc parkingowych w okolicy, gdzie skupiają się sklepy, restauracje, może prowadzić do spadku atrakcyjności dla potencjalnych klientów i inwestorów”).

– To inwestycja szczególnie ważna dla mieszkańców osiedla, borykających się z brakiem miejsc parkingowych. Obecnie, każde gospodarstwo domowe dysponuje pojazdem (co najmniej 1). Niedobór miejsc parkingowych stał się najważniejszym problemem mieszkańców KSM, wpływającym bezpośrednio na atrakcyjność i komfort mieszkania w tej części miasta. Realizacja ww. inwestycji spowoduje zapewnienie komfortu dla kierowców, dostęp do miejsc parkingowych, ułatwiania poruszania się po mieście i zapewnia wygodę kierowcom – zaznaczono.

KOSZT ZADANIA PO WERYFIKACJI: 2 205 000.00 zł

Zółto-czerwona arena

– Projekt zakłada wymianę istniejących starych krzesełek/foteli stadionowych na stadionie miejskim SUZUKI ARENA (poza trybuną od Al. Legionów) jednak w nawiązaniu do „trybuny telewizyjnej”. Projekt ten podniesie odbiór i znaczenie tego miejsca. Wszyscy mieszkańcy Kielc mogą skorzystać z obiektu, tworząc wzmacnianie więzi lokalnych i poczucia przywiązania przez eksponowanie barw związanych z Kielcami. Obiekt jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych – zaznaczono w opisie.
Zdemontowane siedziska będą dostępne do dalszego wykorzystania przez administratora obiektu tj. MOSiR Kielce na innych obiektach w mieście.
KOSZT ZADANIA PO WERYFIKACJI: 1 108 293.16 zł

Doświadczalny ogród z elementami sensorycznymi na osiedlu Podkarczówka

Jak podkreślono w opisie projektu, budowa ogrodu z elementami sensorycznymi dotyczy zagospodarowania części terenu znajdującego się przy Szkole Podstawowej nr 31 na osiedlu Podkarczówka (od strony ul. Kalcytowej). Inwestycja ma być kontynuacją i rozbudową wewnątrzszkolnego projektu  “Drzewo naszej klasy po wsze czasy” zrealizowanego w 2021 roku ze środków uczniów i ich rodziców – mieszkańców osiedla.

– W ramach projektu zakładamy wyznaczenie miejsca odpoczynku, wykonanie ciągu komunikacyjnego (w miarę możliwości z nawierzchni utwardzonej), ustawienie ławek, koszy na śmieci. Projekt zakłada także wykonanie dodatkowych nasadzeń roślin ozdobnych oraz użytkowych oddziałujących na narządy zmysłów – dotyku, słuchu, wzroku, węchu i smaku. W projekcie uwzględniono również zastosowanie podwyższonych rabat, w których uczniowie pod opieką nauczycieli będą uprawiać wybrane rośliny – przekazano na stronie KBO.

Dodatkowo zaplanowano miejsce ze stołem i ławkami (dla około 20 osób), do przeprowadzania dla uczniów szkoły lekcji terenowych (np. z przyrody, biologii, geografii), które będzie służyć także mieszkańcom osiedla.

KOSZT ZADANIA PO WERYFIKACJI: 200 000.00 zł

Stoły do ping ponga na osiedlu – Razem dla Kielc

Zadanie dotyczy zakupu stołów do gry w ping ponga na świeżym powietrzu i zamontowanie ich na skwerach, parkach lub w ostateczności na terenie szkół. – Stoły do ping ponga wykonane z solidnych materiałów np. betonowe, stojące na świeżym powietrzu zawsze cieszą się ogromnym zainteresowaniem dorosłych i młodzieży. To świetna okazja do popularyzacji sportu, łatwa i ogólnie dostępna rozrywka. Spędzanie czasu na świeżym powietrzu, możliwość nawiązywania relacji sąsiedzkich. Uprawianie tenisa stołowego nie wymaga dużych nakładów finansowych i jest świetnym sposobem na wyciągnięcie dzieci z domów – czytamy w opisie.

KOSZT ZADANIA PO WERYFIKACJI: 150 000.00 zł

Wybieg dla psów na Ślichowicach, Przyjazne Kielce i Scyzoryk

– Ogrodzony wybieg dla psów o powierzchni uzależnionej od uzgodnień dotyczących przedmiotowej lokalizacji. Każdy mieszkaniec będzie mógł wejść na teren, usiąść na ławeczce (2-3 sztuki) i pozwolić bezpiecznie wybiegać się swojemu pieskowi. Do dyspozycji czworonogów będą 2-3 zabawki (których ilość uzależniona jest od kwoty pozostałej po budowie ogrodzenia i elementów małej architektury takich jak ławki, kosze na śmieci i psie odchody) – czytamy w opisie projektu.

KOSZT ZADANIA PO WERYFIKACJI: 160 000.00 zł

Pozbądźmy się szpecących ekranów z Czarnowskiej!

Projekt przewiduje usunięcie ekranów akustycznych ze wskazanego miejsca, a później wykonanie tam drobnych nasadzeń (krzewów, drzew, traw) oraz ustawienie kilku ławek i koszy.

KOSZT ZADANIA PO WERYFIKACJI: 200 000.00 zł

Eko-mural na 300-lecie I LO

– Projekt polega na wykonaniu muralu antysmogowego przedstawiającego historię I LO. Zostanie on wykonany na ścianie szkoły. Mural będzie z jednej strony spełniać rolę edukacyjną, a z drugiej strony rolę ekologiczną, gdyż zostanie wykonany specjalnymi, pochłaniającymi smog farbami. Co więcej, mural ten i inne, które już powstały, mogą stać się nową atrakcją turystyczną naszego miasta, szczególnie dla osób zainteresowanych tzw. street art, czyli sztuką uliczną – podkreślono na stronie KBO.

W uzasadnieniu czytamy, że tego typu murale ożywiają przestrzeń miejską oraz wprowadzają pozytywną atmosferę, a do tego spełniają rolę edukacyjną, estetyczną i ekologiczną.

10 estetycznych, podświetlanych słupków (pylonów) przystankowych w śródmieściu

– W najbardziej reprezentacyjnych miejscach kieleckiego zabytkowego śródmieścia, tam gdzie przystankowi komunikacji miejskiej nie towarzyszy wiata(czyli m.in. przy pl. Artystów, pl. Konstytucji 3 Maja, ul. Jana Pawła II) straszą dziś brzydkie tandetne słupki (ocynkowana rurka, do której przymocowane są znak przystanku i nieestetyczna nieoświetlona tabliczka z naklejonymi rozkładami jazdy). Celowa jest ich wymiana na estetyczne, wysokiej jakości podświetlane pylony, pasujące do obszaru będącego salonem miasta – podkreślono w opisie projektu.
W planowanych działaniach zaznaczono, że ostateczna lokalizacja zostanie dokonana w porozumieniu m.in. z ZTM oraz MZD. Wybór wzoru pylonu również odbędzie się przy porozumieniu ze wspomnianymi jednostkami oraz Wojewódzkim Świętokrzyskim Konserwatorem Zabytków.

Zielono mi! Skwer Jagiellonów na Czarnowie, czyli park przy zbiegu ulic Grunwaldzkiej i Jagiellońskiej

Skwer Jagiellonów to rekreacyjny teren zielony znajdujący się u zbiegu ulic Grunwaldzkiej, Szkolnej i Jagiellońskiej na os. Jagiellońskie w dzielnicy Czarnów. Projekt zakłada zielone zagospodarowanie tego terenu i przystosowania go do potrzeb wypoczynkowych mieszkańców.

– Wątpliwej urody stacja transformatorowa znajdująca się w sąsiedztwie bloku mieszkalnego przy ul. Szkolnej 32 zostanie obsadzona krzewami dorastającymi do kilku metrów, tworząc majestatyczną zieloną ścianę oczyszczającą powietrze ze smogu i nadającą skwerowi dodatkowego, zielonego charakteru. Na terenie inwestycji planuje się nasadzenie niższych krzewów ozdobnych oraz pięknego drzewa ozdobnego, kwitnącego na różowo – opisano założenia projektu.

Ponadto całość skweru ma być uzupełniona elementami małej architektury, czyli ławkami parkowymi i koszami na śmieci. Przewiduje się również między innymi doposażenie istniejącej siłowni zewnętrznej oraz placu zabaw i budowę nowych lub przebudowę starych alejek spacerowych.

– Ponadto z uwagi na nazwę Skweru, w projekcie przewidziano również plenerową lekcję historii z okresu panowania dynastii Jagiellonów. Każdej alejce przypisano „opiekę” patrona w postaci poszczególnego władcy z dynastii Jagiellonów. Przy ścieżkach planowane jest zamontowanie tablic informujących zawierających informację o jej nazwie z zamieszczonym krótkim rysem biograficznym danego władcy i jego wizerunkiem – informuje autor.

KOSZT ZADANIA PO WERYFIKACJI: 400 000.00 zł

Port Kwiatów nad Zalewem – krzewy ozdobne zamiast krzaków. Mini ogród botaniczny

Proponowana inwestycja ma dotyczyć obszaru pomiędzy brzegiem Zalewu Kieleckiego i terenem klubu Tęcza. Chodzi o około 600 – 800 metrów kwadratowych terenu, przy parkingu wokół zatoczki. W planach jest jego uporządkowanie  – usunięcie wiatrołomów i wymianę samosiejek na zieleń pozwalającą wejść między drzewa, w tym np.: krzewy ozdobne (forsycja, kalina, berberys, bez), pachnące zioła czy kwitnące rośliny miododajne.- Idealnym rozwiązaniem byłoby założenie na części tego terenu bezpiecznej łąki przeciw kleszczowej – zaznaczono w opisie zadania.

– Dodatkową atrakcją dla najmłodszych mógłby być też ustawiony domek dla owadów. Przydatny byłby zespół tablic informujących o florze i faunie Zalewu. Stworzy to namiastkę ścieżki edukacyjnej, z której będą mogli korzystać uczniowie. Koniecznym dodatkiem jest ustawienie na tym obszarze 5-6 ławek, koszów na śmieci oraz stojaka na rowery. Żeby teren był bardziej dostępny dla osób które mają problemy z poruszaniem, powinna być wyrównana ścieżka, która biegnie od asfaltowej drogi rowerowej do brzegu Zalewu – czytamy dalej.

KOSZT ZADANIA PO WERYFIKACJI: 450 000.00 zł

 

Przeczytaj także