Sondaż Ipsos: Frekwencja w referendum wyniosła 40 proc., co powoduje, że wynik referendum nie jest wiążący - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Sondaż Ipsos: Frekwencja w referendum wyniosła 40 proc., co powoduje, że wynik referendum nie jest wiążący

Przeczytaj także

Frekwencja w referendum wyniosła 40 proc., co powoduje, że wynik referendum nie jest wiążący – wynika z sondażu Ipsos.

Na pytanie: „Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?” 97,5 proc. odpowiedziało „nie”, a 2,5 proc. – „tak”.

Na kolejne pytanie: „Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?” 96 proc. odpowiedziało „nie”, a 4 proc. – „tak”.

Na pytanie: „Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?” 97,8 proc. odpowiedziało „nie”, a 2,2 proc. – „tak”.

Na ostatnie pytanie: „Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?” 98,6 proc. odpowiedziało „nie”, a 1,4 proc. – „tak”.

Prognozowana frekwencja w niedzielnym referendum wyniosła wśród mężczyzn 42 proc., a wśród kobiet – 38,1 proc. – wynika z badania exit poll, przeprowadzonego przez Ipsos.

Ipsos zbadał także, jak w referendum głosowali uprawnieni w podziale na wiek. Największą frekwencję odnotowano wśród osób w wieku 50-59 proc. – wyniosła ona 45,7 proc. Najmniejsza frekwencja była wśród najmłodszych wyborców, w wieku 18-29 lat – tu wyniosła 32,5 proc.

W grupie wyborców w wieku 30-39 lat frekwencja wyniosła 40,3 proc., wśród osób w wieku 40-49 lat było to 40,2 proc., zaś w grupie wyborców w wieku powyżej 60. roku życia w referendum udział wzięło 40,6 proc. uprawnionych – wynika z badania Ipsos.

(PAP)

 

 

Przeczytaj także