Spektakl kieleckiego Teatru imienia Stefana Żeromskiego w finale ogólnopolskiego konkursu - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Spektakl kieleckiego Teatru imienia Stefana Żeromskiego w finale ogólnopolskiego konkursu

Przeczytaj także

Spektakl „Niko, czyli prosta zwyczajna historia” Joanny Mueller w reżyserii Zofii Gustowskiej znalazł się w finale 30. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Wyniki konkursu poznamy już 1 lipca.

„Niko, czyli prosta zwyczajna historia” Joanny Mueller w reżyserii Zofii Gustowskiej to spektakl kieleckiego Teatru imienia Stefana Żeromskiego. W obsadzie sztuki widnieją nazwiska, takie jak: Anna Antoniewicz, Wojciech Niemczyk i Andrzej Plata. Dr Paulina Drozdowska, rzecznik kieleckiej sceny dramatycznej podkreśliła, że miejsce w finale 30. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej to niezwykłe wyróżnienie i szansa nie tylko dla aktorów, ale całej instytucji. To jeden z najważniejszych konkursów zajmujących się polską dramaturgią współczesną i jej realizacjami scenicznymi.

–Niezwykle cieszymy się, że to właśnie „Niko” znalazł się w finale 30. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Ten spektakl jest nietypowy, ponieważ jako jeden z niewielu w Polsce i Europie propaguje świadomość o wrażliwości neuroróżnorodnej. Spektakl niesie za sobą wartość edukacyjną, dzięki czemu zwiększa naszą tolerancję i ułatwia komunikację – powiedziała dr Paulina Drozdowska.

Spektakl powstał w ramach projektu „Niebieska Strefa” oraz we współpracy z oddziałem kieleckiego Krajowego Towarzystwa Autyzmu.

– Niko mieszka w zupełnie zwyczajnym bloku na typowym osiedlu z lat 70., ze zwyczajnym osiedlowym sklepem i przystankiem autobusowym. Zna świetnie rozkłady jazdy autobusów, skrupulatnie przestrzega planu dnia i ma swoje zainteresowania, ale brakuje mu przyjaciół. Wcale nie jest łatwo się zaprzyjaźnić, każdy ma swoje sprawy, ma też oczekiwania i spodziewa się, że ktoś zachowa się tak, a nie inaczej. Czy istnieje jeden dobry przepis na przyjaźń? Jak dobrze wypaść, sprawić, by ktoś cię polubił? Spektakl to ministudium niezręczności na początku nowej znajomości. To opowieść o codzienności, w której obecny jest znany każdemu lęk przed samotnością i brakiem akceptacji i (tak często niezdarne i dość zabawne) podejmowanie trudu poznania nowej osoby. NIKO wychodzi naprzeciw potrzebom neuroróżnorodnej widowni.  Proponujemy wydarzenie teatralne, które od początku powstaje z uważnością na odmienne potrzeby widzów, także tych w spektrum autyzmu – czytamy w opisie spektaklu.

30. Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Dominik Gac, Piotr Hildt, Anna Jazgarska, Szymon Kazimierczak, Andrzej Lis, Wanda Świątkowska.

W finale 30. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej znalazło się tylko 14 spośród 154 zgłoszonych adaptacji scenicznych polskich dramatów współczesnych. Wyniki poznamy 1 lipca.

źródło: teatrzeromskiego.pl

Przeczytaj także