Śpij spokojniej i ciesz się komfortem w swoim mieszkaniu - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Śpij spokojniej i ciesz się komfortem w swoim mieszkaniu

Przeczytaj także

Częste awarie, zimna woda, cofający się z przewodów kominowych tlenek węgla, głośne i nawracające alarmy czujników czadu, ciągłe naprawy mimo regularnych przeglądów – z tym zmagają się mieszkańcy Kielc, którzy ogrzewają wodę piecykami gazowymi. Można temu zaradzić i cieszyć się komfortem korzystania z ciepłej wody ogrzewanej ciepłem sieciowym. 

Jak ciepła woda dociera do naszych mieszkań?

W nowo powstających blokach i budynkach usługowych standardem jest podłączenie tych obiektów do miejskiej sieci ciepłowniczej. Wówczas ciepło sieciowe produkowane w Elektrociepłowni w Kielcach, należącej do PGE Energia Ciepła S.A., wykorzystywane jest zarówno do celów grzewczych jak i ogrzania ciepłej wody użytkowej. Starsze budynki, które również korzystają z centralnego ogrzewania nadal są jednak wyposażone są w piecyki gazowe. Sposób podgrzewania ciepłej wody użytkowej można zmienić przystępując do programu „Ciepła Woda Użytkowa, czyli ciepła woda bez piecyka”.

Zalety przystąpienia do programu „Ciepła Woda Użytkowa, czyli ciepła woda bez piecyka”.

Zastąpienie piecyka gazowego Ciepłą Wodą Użytkową ogrzewaną ciepłem sieciowym niesie ze sobą wiele korzyści dla mieszkańców.

pastedGraphic.pngBEZPIECZEŃSTWO

W mieszkaniach, w których do przygotowania ciepłej wody wykorzystuje się piecyki gazowe konieczne jest zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Dążąc do poprawy efektywności energetycznej oraz komfortu domowników w większości lokali stare okna wymieniono na bardziej szczelne. Pominięto jednak montaż nawiewników okiennych. Dodatkowo część mieszkańców, aby poprawić komfort cieplny w swoich mieszkaniach decyduje się na zasłonięcie kratek wentylacyjnych, co jest dużym błędem. Brak prawidłowego ciągu kominowego powoduje, że produkty spalania pozostają w mieszkaniach, w tym tlenek węgla, zwany również czadem. Gaz ten jest „cichym zabójcą”, gdyż jest niewyczuwalny i niewidzialny. Jego niewielka ilość w powietrzu może doprowadzić do zatrucia i to w stosunkowo krótkim czasie. W momencie gdy domownicy zauważają u siebie pierwsze objawy podtrucia może już być za późno, aby ratować życie i zdrowie mieszkańców. Zagrożenie to można wyeliminować wykorzystując ciepło sieciowe do centralnego przygotowania ciepłej wody użytkowej. 

pastedGraphic_1.pngOSZCZĘDNOŚĆ

Piecyki gazowe często się psują i nie chcą się zapalić lub gasną, co wiąże się z koniecznością ich naprawy, a nawet wymiany. Urządzenia te wymagają również okresowych przeglądów i serwisów. Znalezienie odpowiedniego fachowca to także często niemały i kosztowny problem. Okresowych, odpłatnych przeglądów wymagają także ciągi spalinowe. Również porównanie kosztów podgrzewania wody gazem, energią elektryczną i ciepłem sieciowym wskazuje, że Centralna Woda Użytkowa (CWU) jest korzystnym rozwiązaniem dla domowego budżetu. Ponadto jak wskazują dostępne analizy rynkowe, mieszkania korzystające z ciepłej wody dostarczanej siecią ciepłowniczą, mają większą wartość i cieszą się większym zainteresowaniem potencjalnych klientów niż te wykorzystujące podgrzewacze gazowe czy elektryczne.

pastedGraphic_2.pngKOMFORT

Woda podgrzewana ciepłem sieciowym to wygodniejsze rozwiązanie dla domowników niż podgrzewacze gazowe czy elektryczne. W przypadku ich likwidacji nie trzeba się martwić o problemy techniczne i koszty związane z wykonywaniem przeglądów i usług serwisowych. Za budowę i wyposażenie oraz konserwację węzła cieplnego, który podgrzeje wodę do odpowiedniej temperatury odpowiada Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Kielcach. Użytkowane do tej pory podgrzewacze, zostają zdemontowane, a mieszkańcy zyskują niezabudowaną, wolną od urządzeń i instalacji przestrzeń w łazience, którą można dowolnie zaaranżować. W lokalach wykorzystujących system CWU, domownicy mogą równocześnie czerpać ciepłą wodę z dowolnej ilości punktów poboru. Dodatkowo budynki te można wyposażyć w instalację cyrkulacji wody, która umożliwi wzięcie gorącej kąpieli bez oczekiwana, aż z rur spłynie zimna woda, co w przypadku piecyków jest niemożliwe. Demontaż piecyka gazowego wiąże się również z usunięciem czujnika czadu, który w przypadku zbyt wysokiego stężenia tlenku węgla ostrzega o zagrożeniu. Dźwięk sygnału alarmowego jest głośny, tak aby usłyszał go każdy domownik i dlatego bywa uciążliwy zarówno dla mieszkańców tego lokalu jak i sąsiednich.

pastedGraphic_3.pngEKOLOGIA

Korzystanie z centralnej wody użytkowej to również wymierne korzyści dla środowiska. Źródła wytwórcze kieleckiej elektrociepłowni spełniają najwyższe standardy ochrony środowiska. Korzystając ciepła z miejskiej sieci ciepłowniczej ogranicza się emisję CO2 do atmosfery, a tym samym poprawia się jakość powietrza w mieście, co ma także wpływ na zdrowie mieszkańców.

pastedGraphic_4.pngNIEZAWODNOŚĆ

Produkcja ciepła na potrzeby centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej prowadzona jest pod stałym nadzorem wykwalifikowanej kadry Elektrociepłowni w Kielcach, nieprzerwanie przez całą dobę, 7 dni w tygodniu, przez okrągły rok. Dzięki planowaniu i przeprowadzaniu remontów oraz modernizacji jednostek wytwórczych, a także realizowanym inwestycjom zapewniana jest bezawaryjna ciągłość produkcji, gwarantującą bezpieczeństwo cieplne mieszkańcom Kielc. Również sieć ciepłownicza jest stale modernizowana, a jej praca jest ciągle monitorowana, tak aby w przypadku wystąpienia jakichkolwiek zakłóceń usunąć problem.

Czas na zmianę! Wybierz wodę podgrzewaną ciepłem sieciowym.

Chęć przystąpienia do programu „Ciepła woda użytkowa, czyli ciepła woda bez piecyka” zgłoś u zarządcy lub administracji budynku, w którym mieszkasz.

Więcej informacji na https://pgeenergiaciepla.pl/strefa-klienta

Przeczytaj także