Spotkanie z Anną Dymną w Kieleckiem Centrum Kultury - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Spotkanie z Anną Dymną w Kieleckiem Centrum Kultury

Przeczytaj także

–  Najlepszym schronieniem dla człowieka jest drugi człowiek – uznaje Anna Dymna. Wybitna aktorka, nietuzinkowa postać i szefowa Fundacji „Mimo Wszystko” będzie gościem pierwszego spotkania realizowanego w ramach zadania „Nic nie stoi na przeszkodzie” w ramach projektu „Kultura bez barier”.

Anna Dymna od kilkudziesięciu lat działa na rzecz osób potrzebujących wsparcia. Fundację „Mimo Wszystko” założyła w 2003 roku i funkcję prezesa pełni społecznie. Fundacja skupia się na działaniach na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Na spotkaniu opowie o swoich planach, zaskoczeniach i wielki sercu. Zdradzi tajemnice, czego my sprawni możemy się od osób o specjalnych potrzebach nauczyć.

Niezapomniana Wilczurówna, Barbara Radziwiłłówna, Ania z „Nie ma mocnych” i „Kochaj albo rzuć” czy dziennikarka i alkoholiczka Katarzyna Sosnowska z filmu „Tylko strach” Barbary Sass-Zdort. Ostatnio zaskoczyła wszystkich wyjątkową kreacją podstarzałej, cierpiącej na otyłość matki głównej bohaterki w serialu „Wielka woda”. Aktorka zadebiutowała na scenie w 1969 r. Ma w dorobku ponad trzysta ról teatralnych i filmowych. Od początku kariery związana jest z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie. Pracowała z najwybitniejszymi polskimi reżyserami, m.in.: Andrzejem Wajdą, Konradem Swinarskim, Jerzym Jarockim, Jerzym Grzegorzewskim, Jerzym Hoffmanem, Kazimierzem Kutzem, Teresą Kotlarczyk, Barbarą Sass i Janem Klatą. Od 1990 jest pedagogiem w Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, a także – od 2002 r. – inicjatorką i gospodynią Krakowskich Salonów Poezji, gdzie, w kameralnej atmosferze, dzięki wybitnym twórcom oraz aktorom, kultywuje się wartość i piękno żywego słowa. Starania Anny Dymnej sprawiły, że Salony Poezji działają w wielu miastach w Polsce.

Od roku 2003 prowadziła w TVP program „Spotkajmy się”. Jej rozmówcami były osoby z niepełnosprawnościami. Jest też pomysłodawczynią Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, w którym występują osoby ze specjalnymi potrzebami.

– Dla osób z niepełnosprawnościami ważne jest, że obok jest drugi człowiek, że ktoś przechodząc obok powie im „cześć”. Oni uczą nas tego, że drugi człowiek jest największym skarbem – podkreśla aktorka w wielu wywiadach. I dodaje:  „Jak się patrzy na tych ludzi zaczyna się myśleć: „dlaczego ja się tak przejmuję głupotami?”. Oni pokazują, że liczy się walka, wartości, radość.

Od wielu lat uczestniczy w projektach organizacji pozarządowych, m.in.: w kwestach Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa, akcjach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Stowarzyszenia „Wielkie Serce”, fundacji: „Mam Marzenie”, „Nuta Nadziei”, „Akogo?” i wielu innych. Od 2006 r. jest ambasadorem Stowarzyszenia Debra Polska „Kruchy Dotyk”, skupiającego osoby cierpiące na rzadką chorobę genetyczną Epidermolysis Bullosa. Za swoją działalność artystyczno-charytatywną otrzymała wiele nagród i wyróżnień. Jest też doktorem honoris causa Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. W laudacji prof. Maciej Karwowski podkreślił, że Anna Dymna „pracę na scenie, w filmie, szkole teatralnej łączy z niezwykle skuteczną działalnością na rzecz osób chorych i niepełnosprawnych. Dokonania te perfekcyjnie wpisują się w ideę twórczyni polskiej pedagogiki specjalnej, Marii Grzegorzewskiej, patronki naszej uczelni”.

Spotkanie Rozmawiajmy Mimo wszystko odbędzie się 24 lutego o godz. 18 w Galerii Sztuki Współczesnej „Winda” Kieleckiego Centrum Kultury. Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.

Przypominamy, że w tym roku 1,5 proc. podatku PIT można przeznaczyć na działalność organizacji pozarządowych. Numer KRS Fundacji „Mimo wszystko”: 0000174486.

Przeczytaj także