Startuje dziewiąta edycja budżetu obywatelskiego - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Startuje dziewiąta edycja budżetu obywatelskiego

Od 4 do 25 maja mieszkańcy stolicy regionu świętokrzyskiego będą mogli zgłaszać swoje propozycje do budżetu obywatelskiego na rok 2022. Władze Kielc na realizacje projektów, które mają szansę na finansowanie z budżetu miasta, przeznaczyły 7,8 mln zł, o 50 tys. zł więcej niż rok wcześniej.

„Budżet obywatelski to wspaniałe narzędzie aktywności społecznej. Doskonale pokazuje, że na funkcjonowanie miasta wpływ może mieć każdy mieszkaniec. Kielczanie już wielokrotnie udowodnili, że mają wiele ciekawych pomysłów. Jestem przekonany, że w tym roku ponownie wykażą się inwencją” – powiedział prezydent Kielc Bogdan Wenta.

Na realizację pomysłów mieszkańców została przeznaczona najwyższa w historii budżetu obywatelskiego kwota 7,8 mln zł. To 50 tys. zł więcej niż poprzednim razem.

Do regulaminu Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego wprowadzono kilka istotnych zmian w stosunku do lat ubiegłych. Pojawiła się nowa kategoria projektów – tzw. projekty zielone, które polegają na stworzeniu atrakcyjnych dla mieszkańców terenów zieleni np. stref rekreacyjnych, parków kieszonkowych czy skwerów. Na ich realizację zagwarantowano w budżecie obywatelskim kwotę 800 tys. zł. Ponadto mieszkańcy nadal mogą zgłaszać projekty inwestycyjne duże, na które zarezerwowano 4,5 mln zł, projekty inwestycyjne małe – 2 mln zł oraz projekty nieinwestycyjne – 500 tys. zł.

„Gorąco zachęcamy do udziału w tegorocznej edycji. Budżet obywatelski to doskonałe narzędzie do włączenia mieszkańców w kreowanie rzeczywistości wokół nich. To nie tylko proces głosowania nad projektami, ale to także potrzeba budowania lokalnych porozumień, tworzenia projektów, czyli wpływania bezpośrednio na swoje sąsiedztwo” – zaznaczyła Agata Wojda, zastępca prezydenta Kielc.

Kolejna zmiana dotyczy wartości projektów inwestycyjnych małych. Została ona zwiększona do 200 tys. zł (do tej pory było to 150 tys. zł). Projekty powyżej tej kwoty będą zakwalifikowane do projektów inwestycyjnych dużych.

„Propozycje, podobnie jak przed rokiem, będzie można składać wyłącznie drogą elektroniczną za pośrednictwem strony internetowej Idea Kielce – Budżet Obywatelski pod adresem www.bo.kielce.eu. Uprawnieni do zgłaszania projektów są wszyscy mieszkańcy, w każdym wieku. W przypadku osób poniżej 13. roku życia wymagana jest jednak zgoda rodzica. Do tej pory wymóg ten dotyczył osób poniżej 16. roku życia” – poinformował Tomasz Porębski, rzecznik prezydenta Kielc.

Osoby, które nie mają dostępu do internetu lub komputera, będą mogły zgłosić projekt w siedzibach ratusza na Rynku lub przy ul. Strycharskiej. Wcześniej jednak trzeba umówić się na konkretny termin w Wydziale Przedsiębiorczości i Komunikacji Społecznej (41 367 64 00).

28 maja br. opublikowana zostanie lista wszystkich zgłoszonych pomysłów. Następnie przez trzy miesiące urzędnicy będą weryfikować projekty. Jeżeli zauważą braki lub ewentualne nieprawidłowości, skontaktują się z ich autorami. 17 września zostanie opublikowana lista projektów dopuszczonych do głosowania. Głosowanie rozpocznie się 27 września, potrwa dwa tygodnie i zakończy się 11 października.

Każdy mieszkaniec może zagłosować wyłącznie jeden raz i w ramach jednego głosu może wybrać: jeden projekt inwestycyjny duży, dwa projekty „zielone”, trzy projekty inwestycyjne małe oraz cztery projekty nieinwestycyjne.

„Każdy głos będzie potwierdzony za pomocą kodu sms. Na jeden numer telefonu może zostać wysłany jeden sms. Osoby, które nie mają dostępu do internetu lub nie posiadają telefonu komórkowego, będą mogły zagłosować w specjalnie zorganizowanych punktach na terenie miasta. Lista punktów będzie dostępna na stronie internetowej na co najmniej dwa tygodnie przed rozpoczęciem głosowania” – podkreślił Porębski.

Wyniki głosowania poznamy 15 października.

W latach 2014-2020 w Kielcach w ramach budżetu obywatelskiego zrealizowano przedsięwzięcia za blisko 41 mln zł. Dzięki inicjatywom i głosom mieszkańców zbudowano lub wyremontowano boiska szkolne, siłownie, place zabaw, ścieżki rowerowe i bezpieczne przejścia dla pieszych. (PAP)

Autor: Janusz Majewski


Przeczytaj także