Sukces to ich drugie imię. My mówimy „Nadzieje Kielc” - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Sukces to ich drugie imię. My mówimy „Nadzieje Kielc”

Przeczytaj także

Sportowcy, artyści, społecznicy, laureaci konkursów i olimpiad przedmiotowych. Doskonali uczniowie. Pełni pasji i zaangażowania. Adrian Bilski, Alan Bogdan, Marika Kowalska, Alicja Mężyk, Piotr Mróz, Adrianna Paciorek, Weronika Pastuszka, Karol Rokita, Julia Trzcińska i Wojciech Wojciechowski – dołączyli do wyjątkowego grona „Nadziei Kielc”.

Dziesięciu laureatów 29. edycji Nagrody „Nadziei Kielc” poznaliśmy w środę 19 czerwca podczas uroczystej gali na Małej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury. – To bardzo miła uroczystość, podczas której możemy pokazać naszą dumę z młodych ludzi w Kielcach. Oni mają nie tylko znakomite wyniki w nauce, ale też angażują się w inne projekty: sportowe, kulturalne, w działalność społeczną. Chcemy tą, być może skromną nagrodą, docenić ich zaangażowanie, powiedzieć, że są naszymi prawdziwymi ambasadorami. Przyjmujemy też, jako ogromne wyzwanie dla władz miasta, stworzenie dla nich Kielc atrakcyjnych, w których będą chcieli żyć, o których będą dobrze myśleć, a przede wszystkim, o których będą dobrze mówić, w jakimkolwiek miejscu na świecie się nie pojawią – podkreśliła Agata Wojda, prezydentka Kielc.

– To ważna i prestiżowa nagroda. Nie tylko dla miasta, które po raz kolejny przyznaje to wyróżnienie, ale dla nas młodych, których to wspiera i napędza do działania – zaznaczyła Weronika Pastuszka. Pytana o to, jak znaleźć czas na dodatkowe aktywności i pogodzić je z codziennymi, szkolnymi obowiązkami w pierwszej kolejności wymienia rodziców. – To rodzice dawali mi tę siłę napędową, zawsze byli ogromnym wsparciem, ale też sama zawsze chciałam. Nigdy nie uciekałam w cień. Zawsze, kiedy było coś do zrobienia, do udzielania się, to zawsze chętnie to robiłam – dodała.

– Czuję się zaszczycony i bardzo jestem wdzięczny za to wyróżnienie każdemu, kto dołożył cegiełkę do tej nagrody dla mnie – oznajmił Karol Rokita. Porównując odczucia towarzyszące mu podczas ceremonii wręczania miejskiej nagrody z chwilą przed ostatnim strzałem podczas zawodów łuczniczych ze szczerością, stwierdza – no teraz się bardziej stresuję.

Uroczystą galę w Kieleckim Centrum Kultury uświetniły występy tegorocznych laureatów Nagrody „Nadzieje Kielc”. Marika Kowalska wykonała utwór Ani Karwan „Czarny Świt”, a Wojciech Wojciechowski utwór Zbigniewa Wodeckiego „Lubię wracać tam, gdzie byłem”.

Wyróżnienia od 1996 roku trafiają do zdolnych uczniów i absolwentów kieleckich szkół ponadpodstawowych. W ten sposób władze Kielc chcą docenić młodych ludzi za ich wybitne osiągnięcia w nauce, kulturze, sporcie czy działalności społecznej. Do tej pory Miasto przyznało już 284 nagrody, w tym trzy Nagrody Specjalne. Oprócz pamiątkowej statuetki wyróżnieni otrzymują także nagrody pieniężne w wysokości 3 500 złotych.

Adrian Bilski – jest absolwentem IV Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach. Swoją przygodę ze sportem zaczynał od małego dziecka, a od czterech lat spełnia się w dyscyplinie sportowej, jaką jest tajski boks. Adrian jest wytrwały w swoich działaniach, które doprowadziły do wielu sukcesów na arenie polskiej i międzynarodowej. Został również powołany do Kadry Narodowej Polskiego Związku Muaythai. Jego ciężka praca zaowocowała wieloma sukcesami: Mistrzostwa Polski Muaythai 2023 – I miejsce, Puchar Świata w Turcji 2023 – brązowy medal, Mistrzostwa Polski Muaythai w Łowiczu 2024 – srebrny medal. Wielkie zaangażowanie Adriana w sport nie przeszkodziło mu w nauce, szkołę średnią ukończył z wyróżnieniem, osiągając średnią 5,07 i tytuł prymusa. Jego zainteresowania matematyką zaowocowały zdobyciem tytułu finalisty Ogólnopolskiego Świętokrzyskiego Matematycznego Maratonu Maturalnego 2023/2024 w kategorii BETA. Te różnorodne osiągnięcia przy tak intensywnych treningach świadczą o jego ambicjach i zaangażowaniu zarówno w sport, jak i naukę. Swoją postawą pokazuje młodzieży, że można te dwie dziedziny pogodzić ze sobą. Adrian ma również inne pozasportowe i pozaszkolne zainteresowania. Jego pasją jest muzyka, dzięki której gra na gitarze elektrycznej oraz góry, które dają mu wytchnienie po ciężkiej pracy. Jest propagatorem zdrowego stylu życia wśród swoich kolegów. W przyszłości planuje zostać w Kielcach i studiować budownictwo na Politechnice Świętokrzyskiej.

Alan Bogdan – jest uczniem klasy III o profilu matematyczno-fizyczno-informatycznym w II Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Śniadeckiego w Kielcach. Posiada różnorodne uzdolnienia. W bieżącym roku szkolnym w pierwszym semestrze uzyskał średnią ocen 5,36 i wzorowe zachowanie. Alan zdobył tytuł finalisty II Wojewódzkiego Konkursu z Fizyki oraz I Wojewódzkiego Konkursu z Geografii. W liceum uczeń z zaangażowaniem rozwijał swoje kompetencje zwłaszcza z matematyki i chemii. Efekty jego pracy to osiągnięcie I miejsca w Wojewódzkim Konkursie Matematycznym. Ponadto w bieżącym roku szkolnym Alan uzyskał tytuł laureata III stopnia w XVII Ogólnopolskiej Olimpiadzie o Diamentowy Indeks AGH z matematyki. Ogromną pasją Alana są również zagadnienia związane z chemią. Uczestniczył w wielu konkursach. Do jego osiągnięć należy zaliczyć zdobycie tytułu finalisty w 70. Olimpiadzie Chemicznej, a także laureata Olimpiady Wiedzy Chemicznej dla szkół ponadpodstawowych. Ponadto uczeń realizuje indywidualny tok nauki z chemii, rozszerzając swoją wiedzę i umiejętności.

Marika Kowalska – uczęszcza do VI Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Kielcach. Bardzo lubi uczyć się biologii, chemii oraz języka angielskiego, jednak największą pasją uczennicy jest śpiew i muzyka. Marika uczęszcza na zajęcia wokalne do Młodzieżowego Domu Kultury w Kielcach. Bierze udział w różnorodnych konkursach i festiwalach wokalnych, wielokrotnie zdobywając wyróżnienia, miejsca czołowe oraz nagrody Grand Prix. Marika systematycznie i z ogromnym zaangażowaniem reprezentuje szkołę, biorąc udział w różnego rodzaju akademiach oraz występach miejskich, gdzie daje się poznać jako utalentowana wokalistka. Za liczne osiągnięcia i sukcesy wokalne Marika otrzymała prestiżową nagrodę Samorządu Województwa Świętokrzyskiego „Talenty Świętokrzyskie 2021”. Marika dzięki nawiązaniu współpracy ze wspaniałą piosenkarką Ewą Jach nagrała singiel pt. „Wojna o pokój”. Jest członkinią Szkolnego Koła Wolontariatu, działającego zarówno w szkole, jak i poza nią. Z ogromnym zaangażowaniem włącza się w akcje charytatywne organizowane w szkole.

Alicja Mężyk – jest absolwentką Liceum Ogólnokształcącego im. św. Jadwigi Królowej w Kielcach. W roku szkolnym 2023/2024 ukończyła z wyróżnieniem klasę czwartą o profilu biologiczno-chemicznym. Pasjonuje się i zgłębia wiedzę w dziedzinie chemii. Jej największymi osiągnięciami są tytuł finalistki 70. Olimpiady Chemicznej i finalistki LX Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego im. prof. Antoniego Świniarskiego. Osiągnęła także tytuł laureatki I miejsca w X edycji Konkursu Chemicznego trzech Wydziałów Politechniki Łódzkiej, laureatki Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego „Wygraj Indeks” organizowanego przez Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej oraz laureatki nagrody głównej w II Interdyscyplinarnym Konkursie Naukowym „Symbioza Umysłów” w kategorii „Różne oblicza RNA – jak niepozorna cząsteczka może zmienić świat?”. Angażowała się w działalność koła naukowego z metodologii badań biologicznych i koła przygotowującego do olimpiad z biologii i z chemii. Zainteresowania naukowe realizuje z pasją również w ramach Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Uczestnicząc w zajęciach 9. edycji Obozu naukowego ADAMED SmartUP, ukończyła kurs Chemia i Biochemia.

Piotr Mróz – to uczeń klasy drugiej Technikum nr 1 w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Kielcach o specjalności technik technologii drewna. Sportem motorowym zainteresował się trzy lata temu, gdy tata na jego prośbę kupił mu mały motocykl. Szybko poczuł, że jest to fascynujący sport i zaczął brać udział w zawodach sportowych. Wielokrotnie zdobywał I, II i III miejsca w Pucharze Polski i Mistrzostwach Polski w rajdach Enduro w klasie Junior 85, a także Mistrza Okręgu Świętokrzyskiego w Enduro Sprint, Mistrza Pucharu Południowego Polski. Aktualnie Piotr należy do Kieleckiego Klubu Motocyklowego „Wena”, gdzie z powodzeniem uprawia kilka dyscyplin: motocross, Enduro i Cross Country. Piotr łączy swoje pasje sportowe z nauką w szkole, z zaangażowaniem poznaje tajniki zdobywanego zawodu, osiąga bardzo dobre wyniki na zajęciach praktycznych. Poza szkołą chętnie wykonuje drobne prace stolarskie. Jego marzeniem są studia na Wojskowej Akademii Technicznej i kontynuowanie sportowej pasji.

Adrianna Paciorek – jest uczennicą klasy III o profilu matematyczno-fizyczno-informatycznym w II Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Śniadeckiego w Kielcach. W bieżącym roku szkolnym, w pierwszym semestrze uzyskała średnią ocen 5,67 i wzorowe zachowanie. Ponadto do jej osiągnięć można zaliczyć uzyskanie tytułu finalistki II Wojewódzkiego Konkursu z Chemii oraz VIII Wojewódzkiego Konkursu z Języka Angielskiego. Podczas nauki w liceum dwukrotnie otrzymała tytuł laureatki w Wojewódzkim Konkursie Matematycznym dla uczniów klas pierwszych i drugich szkół ponadpodstawowych województwa świętokrzyskiego. Adrianna uczestniczyła także w Międzynarodowym Konkursie „Kangur Matematyczny”. Została także finalistką Ogólnopolskiej Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH z przedmiotu fizyka. Adrianna to uczennica niezwykle uzdolniona. Ma różnorodne zainteresowania. W roku szkolnym 2022/23 otrzymała Stypendium Prezesa Rady Ministrów.

Weronika Pastuszka – jest uczennicą Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kielcach. Odznacza się ponadprzeciętną aktywnością społeczną na rzecz, szkoły, uczniów i środowiska lokalnego. W ostatnich latach była Wiceprzewodniczącą Młodzieżowej Rady Miasta Kielce III Kadencji oraz Wiceprzewodniczącą Samorządu Uczniowskiego Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kielcach. W ramach działalności społecznej wielokrotnie uczestniczyła w przygotowaniach obchodów Dni Honorowego Dawcy Krwi. Jest również wolontariuszką Fundacji DKMS, z którą współorganizowała Dzień Dawcy Szpiku podczas Światowego Dnia Walki z Nowotworami Krwi. Jednocześnie Weronika odnosi sukcesy w konkursach przedmiotowych i naukowych, głównie w zakresie przedsiębiorczości i postaw prospołecznych. W roku 2023 zajęła 7 miejsce w Ogólnopolskim Konkursie „Żyj Finansowo!” oraz była współtwórcą projektu społecznego w ramach konkursu „Zwolnieni z teorii”, a także zdobyła nagrodę za najlepiej wykonane zadanie w ramach ogólnopolskiego programu Złote Szkoły NBP prowadzonego przez Narodowy Bank Polski. Działalność pozaszkolna nie przeszkadza Uczennicy w angażowaniu się w życie szkoły. Jest inicjatorką wielu działań z dziedziny wolontariatu, aktywności społecznej, pobudzania przedsiębiorczości wśród uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kielcach.

Karol Rokita – jest uczniem VI Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Kielcach i zawodnikiem Łuczniczego Klubu Sportowego Stella Kielce. Dzięki swojej ciężkiej pracy i wytrwałości sięgnął w kraju po najwyższe laury w swojej kategorii wiekowej. Karol Rokita jest kilkukrotnym Mistrzem Polski w łucznictwie. Na ostatnich Halowych Mistrzostwach Polski Juniorów, zdobył aż trzy złote medale – indywidualnie, drużynowo i w mikście. Nieprzerwanie, od 2021 roku jest reprezentantem Polskiej Kadry Narodowej w łucznictwie. Znakomicie reprezentował Polskę na światowych i europejskich arenach. Dzięki osiągniętym wynikom, mimo młodego wieku, Polski Związek Łuczniczy powołał Karola Rokitę do reprezentacji Polski na zawody Pucharu Świata Seniorów w Paryżu. Łucznictwo trenuje od 2018 r., wcześniej przez 8 lat trenował karate kyokushin w Kieleckim Klubie Karate Kyokushin. Jego pasja, ciężka praca i osiągnięcia zostały zauważone. Za wysokie osiągnięcia sportowe został stypendystą Prezydenta Miasta Kielce i Marszałka Województwa Świętokrzyskiego. Karol wiąże swoją przyszłość z rodzinnym miastem. Zamierza studiować w Kielcach, chce nadal rozwijać swoje łucznicze umiejętności pod okiem trenerów Klubu Sportowego Stella. Planuje studia na Politechnice Świętokrzyskiej.

Julia Trzcińska – ukończyła III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Cypriana Kamila Norwida w Kielcach ze świadectwem z paskiem oraz nagrodą sportowca za godne reprezentowanie szkoły w zawodach piłki nożnej. Oprócz sportu brała też udział w wielu innych szkolnych przedsięwzięciach, takich jak główna rola w spektaklu szkolnym w języku angielskim „Alice in Wonderland”, konkurs ortograficzny, konkurs z języka niemieckiego i angielskiego, konkurs pisania rozprawki z okazji Dnia Godności, a także udział w Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego.
Na co dzień oddaje się w pełni swoim pasjom, jakimi są taniec i śpiew. W dziedzinach tych posiada wiele sukcesów na koncie, jednak najważniejszymi osiągnięciami są Międzynarodowe Mistrzostwa Tańca w Dębnie 2023 – tutaj wraz z zespołem Impuls I Kieleckiego Teatru Tańca, Julia zajęła 1 miejsce – oraz zajęcie 1. miejsca w I Świętokrzyskim Szkolnym Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej w 2022 roku. Uczęszcza na zajęcia do Studia Piosenki METRO Kielce i Bieliny, gdzie uczestniczy w różnego typu warsztatach wokalno-aktorskich, które udzielane są przez Pana Janusza Józefowicza bądź Nataszę Urbańską. Przez to, że śpiew i taniec towarzyszą jej od dziecka, nie było takiego dnia w roku, gdzie nie wystąpiłaby na scenie. Scena stała się jej drugim domem, dlatego w przyszłości nie widzi swojej osoby gdzieś indziej. Chciałaby zostać aktorką i w tym celu udać się do Akademii Teatralnej, więc ma nadzieję, że wieloletnie doświadczenie związane z obyciem się ze sceną zaowocuje.

Wojciech Wojciechowski – to tegoroczny absolwent Technikum nr 4 w Zespole Szkół Elektrycznych. Jest nietuzinkowym młodym człowiekiem, o wyjątkowej wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka. Charakteryzuje go niezwykła empatia, tak pożądana w dzisiejszym świecie. Wojciech przez 5 lat znakomicie wiązał obowiązki ucznia dwóch, jakże wymagających szkół: muzycznej i technikum. Świadczy o tym jego wysoka średnia ocen 5,08. Wojciech realizuje się jako młody artysta w zespole „Breaking Funk” oraz „Wołosatki” wcześniej w zespołach Big Band „Boogie Band” oraz Kielce Pop Symphony Orchestra. Wraz z zespołem „Boogie Band” zdobył wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie VII School & Jazz Festival w Lubaczowie oraz indywidualnie na XVII i XVIII Przeglądzie Klas Perkusji Szkół Muzycznych I Stopnia im. Włodzimierza Skowery w Łodzi. Obecność Wojciecha w wielu koncertach, konkursach i przedsięwzięciach muzycznych, organizowanych przez Zespól Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach oraz uczestnictwo w imprezach szkolnych i pozaszkolnych przy jednoczesnym osiąganiu wysokich wyników w nauce świadczą o otwartości umysłu tego młodego człowieka, odpowiedzialności, poczuciu obowiązku i ogromnej samoświadomości oraz dojrzałości.

źródło: kielce.eu

Przeczytaj także