Świętokrzyskie. Przekroczone stany ostrzegawcze na pięciu rzekach regionu, nie ma zagrożenia powodziowego - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Świętokrzyskie. Przekroczone stany ostrzegawcze na pięciu rzekach regionu, nie ma zagrożenia powodziowego

Przeczytaj także

fot. wody.gov.pl

Przekroczone są stany ostrzegawcze na pięciu rzekach regionu świętokrzyskiego. W związku z tym IMGW wydał ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia, które obowiązuje do godz. 19 we wtorek.

„W związku z dalszym spływem wód opadowo-roztopowych w zlewni: Nidy po Brzegi, Czarnej (Staszowskiej) oraz Kamiennej powyżej zbiornika Brody Iłżeckie prognozowane są dalsze lub ponowne wzrosty poziomu wody w strefie wody wysokiej, przy obecnie utrzymujących się przekroczonych stanach ostrzegawczych. Istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych w kolejnych profilach wodowskazowych” – poinformował Instytut Metrologii i Gospodarki Wodnej.

Ostrzeżenie obowiązuje do godz. 19 we wtorek. Prawdopodobieństwo wystąpienia tego zjawiska oceniono na 90 proc.

Jak poinformował dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego Arkadiusz Białacki, stany ostrzegawcze przekroczone są aktualnie w sześciu miejscowościach na pięciu rzekach regionu świętokrzyskiego: na Łososinie w Bocheńcu o 2 cm (322 cm, stan ostrzegawczy 320cm), Bobrzy w Słowiku o 23 cm (283 cm, stan ostrzegawczy 260), Czarnej w Staszowie o 8 cm (220 cm, 228 cm), w Januszowicach na Czarnej Włoszczowskiej o 57 cm (385 cm, 328 cm).

Na rzece Kamiennej stany ostrzegawcze przekroczone są w dwóch miejscowościach: w Wąchocku o 28 cm (168 cm, stan ostrzegawczy 140 cm) i w Bzinie o 8 cm (188 cm, 180 cm).

„Monitorujemy cały czas tę sytuację na rzekach, ale na razie nie ma takich wezbrań wody, które by nas niepokoiły. Jeśli chodzi o Januszowice ten stan wody w połowie między stanem ostrzegawczym, a alarmowym utrzymuje się już przez tydzień. Na pozostałych rzekach stany ostrzegawcze przekroczone są od trzech dni. Na razie jednak nie ma powodów do niepokoju” – podkreślił dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Autor: Janusz Majewski

Przeczytaj także