Tak zazieleni się kielecki Rynek! Są wstępne WIZUALIZACJE - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Tak zazieleni się kielecki Rynek! Są wstępne WIZUALIZACJE

Władze Kielc przedstawiły wstępne koncepcje poglądowe zazielenia Rynku. Główny plac stolicy województwa zmieni swój wygląd jeśli ratusz pozyska pieniądze z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych.

Zielona rewitalizacja śródmieścia to szerszy projekt zakładający nie tylko dodatkowe nasadzenia drzew i roślin na Rynku, ale również rewitalizację skweru im. I. Sendlerowej, ulicy Bodzentyńskiej wraz z placem Św. Wojciecha oraz urządzenie przedpola synagogi przy Al. IX Wieków Kielc.

„Te inwestycje mają niwelować skutki upałów, miejskich wysp ciepła, zwiększać retencje powierzchni, rozszczelnień powierzchnie nieprzepuszczalne oraz zwiększać różnorodność biologiczną” – mówiła o projektach Agata Wojda, zastępczyni prezydenta Kielc.

CZYTAJ WIĘCEJ: Rynek i centrum Kielc zazielenią się? Władze miasta wnioskują o pieniądze na cztery projekty

Urząd Miasta ma już gotowe wstępne poglądowe wizualizacje projektu zmian na Rynku, choć urzędnicy zaznaczają, że szczegóły mogą jeszcze ulec zmianie.

– Zakładamy powstanie roślinnej kompozycji gęsto obrośniętej zielenią, która okalałaby mury starego ratusza. Dzięki temu odtworzylibyśmy wieżę, która kiedy znajdowała się w tym miejscu. Z kolei drzewa miałyby się pojawić między innymi od południowej i wschodniej strony Rynku – wyjaśnia Artur Hajdorowicz, dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury w kieleckim ratuszu.

– W ramach tego projektu chcemy poczynić duże inwestycje związane z infrastrukturą, która znajduje się pod płytą rynku. Przygotować profesjonalne odwodnienie, żeby roślinność nie była zakorzeniona w donicach tylko w powierzchni. To zadanie ma sprawiać, że Rynek, który obecnie już pełni ważne funkcje publiczne, będzie miejscem z pewnością przyjemniejszym – informuje Agata Wojda.

Większość prac będzie się odbywać pod ziemią. Na Rynku pojawi się kilkanaście nowych drzew. Zostaną one posadzone na wschodniej pierzei Rynku oraz uzupełnione na południowej. Dodatkowym elementem będzie stworzenie zielonej dominanty.

Władze miasta czekają na rozstrzygnięcie naboru w ramach rządowego Programu Inwestycji Strategicznych.

Przeczytaj także