Te projekty będą dofinansowane ze środków unijnych. Jest kilka ciekawych kieleckich inwestycji! - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Te projekty będą dofinansowane ze środków unijnych. Jest kilka ciekawych kieleckich inwestycji!

Projekt Kontraktu Programowego dla regionu świętokrzyskiego przyjął w środę zarząd województwa. Dokument określa kierunki i warunki dofinansowania inwestycji unijnych na lata 2021-2027 – poinformował w środę marszałek województwa Andrzej Bętkowski.

Marszałek przekazał jednocześnie, że zarząd zatwierdził listę 44 priorytetowych projektów, które będą rekomendowane do realizacji ze środków unijnych.

„Kontrakt Programowy określa kierunki i warunki dofinansowania funduszy europejskich dla województwa świętokrzyskiego na lata 2021-2027, tym samym stanowi podstawę do negocjacji Programu Regionalnego z Komisją Europejską” – powiedział Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego.

Załącznikiem do Kontraktu Programowego jest lista przedsięwzięć priorytetowych, czyli projektów o szczególnym znaczeniu dla rozwoju regionu świętokrzyskiego. Znalazły się na niej 44 kluczowe przedsięwzięcia, obejmujących różne obszary.

Wśród nich są m.in. II etap budowy kampusu laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar, Centrum Badań Molekularnych przy Świętokrzyskim Centrum Onkologii oraz projekty cyfryzacji placówek medycznych i instytucji publicznych.

Jacek Sułek, dyrektor departamentu inwestycji i rozwoju w Urzędzie Marszałkowskim poinformował, że w nowej perspektywie unijnej około 40 proc. funduszy musi być skoncentrowanych na tzw. celach środowiskowych. „To też determinuje kształt tego programu” – zwrócił uwagę Sułek.

Około 10 mln euro zarezerwowano na działania związane z ochroną bioróżnorodności Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. W dolinie Nidy odtworzona zostanie ok. 70-kilometrowa aleja wierzbowo-lipowa. Oprócz tego w regionie mają powstać nowe ścieżki przyrodnicze, m.in. w koronach drzew, pomosty na terenach bagiennych i wieże widokowe.

Uniwersytet Jana Kochanowskiego ma przygotować „Bank genów roślin rzadkich i chronionych”. Przyrodnicy mają także prowadzić czynną ochronę i przywracać siedliska zagrożonych owadów i roślin. W Kielcach planowana jest budowa Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt. Na liście zadań priorytetowych znalazła się także budowę zbiornika retencyjnego Bzin w Skarżysku Kamiennej oraz powstanie Centrum Edukacji Przyrodniczej planowanego Parku Krajobrazowego Ziemi Sandomierskiej.

Wśród 44 zadań priorytetowych jest 16 inwestycji drogowych. W planach jest budowa m.in. obwodnic Końskich – w pierwszym etapie łącząca drogi wojewódzkie 728 i 749, w drugim DW742 i DK42; obwodnicy Staszowa w ciągu drogi wojewódzkiej 757, a także obwodnic: Brzezin i Radkowic, Nowego Korczyna i Klimontowa. W planach jest także budowa nowej drogi do strefy inwestycyjnej w Obicach.

Sułek dementował pogłoski, że w Funduszach Europejskich dla Świętokrzyskiego pominięte są Kielce. Zaznaczył, że na liście priorytetowych projektów znalazły się m.in. dokończenie remontu ulicy Wojska Polskiego od Ronda Czwartaków do granicy miasta, rewaloryzacja Parku Miejskiego im. Stanisława Staszica, zagospodarowanie północnej części Ogrodu Botanicznego oraz remont Placu Wolności wraz z budową parkingu podziemnego. „Ostatnia inwestycja musi zostać zrealizowana w formule partnerstwa publiczno-prywatnego” – zaznaczył Sułek.

Region świętokrzyski na lata 2021-2027 otrzymał środki unijne w wysokości 1 mld 403 mln euro. (PAP)


Przeczytaj także