Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach: nowa siedziba, Niania dla dzieci i dostępność dla wszystkich - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach: nowa siedziba, Niania dla dzieci i dostępność dla wszystkich

Przeczytaj także

Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach będzie dostępny dla wszystkich. Dzięki spektaklom dostosowanym do potrzeb osób niedosłyszących, niedowidzących, neuroróżnorodnych oraz tłumaczeniom na język angielski i ukraiński, instytucja pokazuje, że kultura jest dla każdego. Dodatkowo, nowa usługa Niani dla najmłodszych otwiera nowe możliwości dla widzów.

Teatr chce być instytucją przyjazną dla różnego rodzaju środowisk. Będą spektakle dla niedosłyszących, niedowidzących, dla osób neuroróżnorodnych, z tłumaczeniami na język angielski i ukraiński. – Nie chcemy nikogo wykluczać, a wręcz przeciwnie pokazać, że Teatr jest dla każdego. W nowej siedzibie planujemy wdrożyć działanie, którego jeszcze nie mieliśmy, czyli Nianię dla najmłodszych. Rodzice będą mogli iść spokojnie na spektakl, nie martwiąc się o to, że nie mają z kim zostawić dzieci, bo one nie tylko będą miały z kim zostać, ale będą zaopiekowane przez osobę, która zna się nie tylko na pedagogice, ale także edukacji teatralnej – poinformowała Paulina Drozdowska, rzeczniczka prasowa Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Rozbudowa i modernizacja przestrzeni teatru otworzyła również nowe możliwości dla zwiedzających. – Mam nadzieję, że osobiście będę przeprowadzała zwiedzania. Opracowałam różne ścieżki, które zaprowadzą widzów w miejsca na co dzień dla nich niedostępne. Proszę mi wierzyć, że Teatr zyskał teraz tak dużą powierzchnię, że sama zastanawiam się, jak w krótkim czasie tyle pokazać – przyznała Drozdowska.

Pierwsze wydarzenia w nowej siedzibie zaplanowano na najbliższe miesiące. – My chcemy otwierać przed Państwem te przestrzenie stopniowo. Teatr planujemy pokazywać etapami. Najpierw zaprosimy Państwa już 23 sierpnia na koncert plenerowy na dziedzińcu, gdzie wystąpi islandzka artystka Sóley. Na Dużej Scenie zobaczymy się już 28 września – zaprosiła Paulina Drozdowska.

Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, dzięki tym nowym inicjatywom, staje się miejscem bardziej otwartym i dostępnym, łącząc tradycję z nowoczesnością i pokazując, że kultura jest dla każdego.

Sóley przyciągnęła ogromną grupę fanów swoimi baśniowymi utworami od momentu rozpoczęcia kariery solowej i wydania EP-ki „Theater Island” w 2010 roku. Jej magiczne, utrzymane w tonacji sepii alt-popowe piosenki znalazły się na debiutanckim albumie „We Sink” w 2011 roku. Sóley wydała również EP-kę „Krómantík” w 2014 roku, składającą się z utworów fortepianowych początkowo skomponowanych dla różnych produkcji teatralnych i filmowych, a następnie powróciła do jeszcze mroczniejszych, nocnych motywów w drugim albumie „Ask The Deep”, który ukazał się na początku 2015 roku. Po jego wydaniu ponownie koncertowała na całym świecie i występowała także jako support Johna Granta podczas jego występów w Wielkiej Brytanii na początku 2016 roku. Wydając swój trzeci album „Endless Summer” latem 2017 roku, porzuciła mrok „Ask The Deep” i skupiła się na bardziej organicznych aranżacjach akustycznych. W 2021 roku Sóley wydała uznany przez krytyków album „Mother Melancholia” i zrealizowała rozległą trasę koncertową.

Przeczytaj także