Teatr im. Stefana Żeromskiego z pozwoleniem na rozbudowę siedziby - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Teatr im. Stefana Żeromskiego z pozwoleniem na rozbudowę siedziby

Przeczytaj także

Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach ma prawomocne i ostateczne pozwolenie na rozbudowę swojej siedziby przy ulicy Sienkiewicza. Decyzję w tej sprawie przekazał dyrekcji teatru w poniedziałek wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

Wojewoda przypomniał, że pierwotna decyzja dotycząca rozbudowy historycznej siedziby kieleckiej sceny dramatycznej z 2019 roku była później modyfikowana, a w 2022 roku zmiany zakresu inwestycji oprotestowali sąsiedzi teatru. Konflikt wywołała decyzja o zakupie i przebudowie sąsiadującej kamieniczki pod adresem Sienkiewicza 32a. Protestujący obawiali się, że nowy, wyższy budynek zacieni ich lokale, które przez to stracą na wartości.

„Ta sprawa ostatecznie została zamknięta. Teatr posiada już wszelkie pozwolenia, jakie winien mieć na kontynuowanie rozbudowy” – poinformował w poniedziałek Zbigniew Koniusz. „Wszystkie strony wyszły z tego sporu obronną ręką, ponieważ interes sąsiadów również został zabezpieczony, w ich budynku zostaną przebudowane m.in. kanały kominowe, co było jednym z powodów protestu” – dodała wojewoda.

Przebudowa i modernizacja ponad 140-letniej kamienicy, w której mieści się kielecka scena dramatyczna, rozpoczęła się na początku 2021 roku. W zmodernizowanym budynku pojawią się m.in. zapadnie sceniczne, winda towarowa oraz ruchome proscenium.

„Dokupiliśmy kamienicę po to, żeby możliwości inscenizacyjne były większe. Musieliśmy mieć zamienne pozwolenie na budowę. Od tego zamiennego pozwolenia na budowę odwołali się sąsiedzi. Ta decyzja kończy te wszystkie perypetie. Zamienne pozwolenie na budowę jest prawomocne i myślę, że w tym roku zakończymy budowę” – powiedział dyrektor teatru im. Stefana Żeromskiego Michał Kotański.

Dyrektor dodawał, że w jego ocenie obiekcje sąsiadów dotyczące rozbudowy teatru nie były merytoryczne. „Mówię o tym dlatego, że mam głęboką nadzieję, iż ta inwestycja będzie impulsem do rozwoju Kielc. Mam poczucie, że na ulicy Sienkiewicza jest jakiegoś rodzaju impas. Przy okazji tej inwestycji zaczynam widzieć i rozumieć, jakiego rodzaju problemy ma miasto, jeśli chodzi o ulicę Sienkiewicza. Powiem delikatnie: mam poczucie, że jest grupa osób, którym się wydaje, że są właścicielami tej ulicy. To, co robimy przy okazji tej inwestycji, mam nadzieję, zmieni tę sytuację” – zaznaczył.

Modernizacja historycznej siedziby Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach ma kosztować ponad 150 mln zł i zakończyć się do końca roku. Pierwszy spektakl w wyremontowanej siedzibie ma zostać odegrany na początku przyszłego roku. (PAP)

autor: Wiktor Dziarmaga

Przeczytaj także