Teatr Żeromskiego zainauguruje w sobotę działalność sceny tymczasowej przy WDK-u. Jako pierwszą zobaczymy sztukę "Loretta" - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Teatr Żeromskiego zainauguruje w sobotę działalność sceny tymczasowej przy WDK-u. Jako pierwszą zobaczymy sztukę „Loretta”

Już w sobotę premierą spektaklu „Loretta” w reżyserii Michała Kotańskiego kielecki Teatr Żeromskiego zainauguruje działalność swojej tymczasowej sceny przy Wojewódzkim Domu Kultury. Inwestycja kosztowała ponad 11 mln zł.

 

Przypomnijmy, że Teatr Żeromskiego przeniósł się do Wojewódzkiego Domu Kultury na czas remontu swojej siedziby przy ulicy Sienkiewicza. Ma on potrwać trzy lata. Natomiast po wyprowadzce kieleckiego teatru dramatycznego WDK zyska nową sceną. – Pandemia nie wpłynęła na inwestycję. Została zakończona w terminie. Bardzo się z tego cieszymy – mówi Jarosław Machnicki, dyrektor WDK.

Nowy obiekt powstał w miejscu starej sali gimnastycznej. Wszyscy, którzy znali tę salę gimnastyczną nie przewidywali, że może powstać tak duży obiekt z kilkunastoma przestrzeniami technicznymi dla pracowników, z magazynem na stroje, z dolnym i górnym foyer, z toaletami i z przestrzenią wejściową z szatnią oraz kasą – wylicza Jarosław Machnicki. Na widowni zmieści się około 240 osób.

W nowym budynku zastosowano także nowoczesne rozwiązania oświetleniowe oraz akustyczne. Powstała duża reżyserka. – Mamy garderoby dla 22 aktorów z toaletami i prysznicami. Mieszczą się one za główną sceną – opowiada dyrektor WDK. I dodaje: – Nowa przestrzeń jest dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych poprzez miejsca wyznaczone na parkingach czy łagodny podjazd. W środku winda wwozi niepełnosprawnych z poziomu zerowego. Na sali są też zostawione miejsca dla osób na wózkach.

Koszt budowy nowego obiektu przy WDK-u wyniósł 11 mln 450 tys. zł.

Premiera „Loretty” już w sobotę

Teatr Żeromskiego zainauguruje w sobotę działalność tymczasowej sceny premierą spektaklu „Loretta” w reżyserii Michała Kotańskiego, dyrektora kieleckiej sceny dramatycznej. Groteskowy i feminizujący tekst autorstwa kanadyjskiego dramatopisarza Georga F. Walkera przedstawia historię o poszukiwaniu wolności i niezależności. Relacje międzyludzkie zamieniają się w biznes, a marzenia o sukcesie i szczęściu prowadzą na manowce.

Młoda i świadoma swoich zewnętrznych atutów tytułowa Loretta po śmierci męża ucieka z prowincji do dużego miasta. „Siedząc w obskurnym motelowym pokoju planuje zacząć wszystko od nowa. Na swojej drodze spotyka: Sophie – Rosjankę i córkę ex-oficera KGB oraz mężczyzn o wykolejonych życiorysach – zakochanego w niej nieudacznika Dave’a i marzącego o karierze producenta porno Michaela. W poszukiwaniu łatwych pieniędzy decyduje się nakręcić z nimi film dla dorosłych.” – czytamy w zapowiedzi sztuki.

W głównej roli na scenie zobaczymy Annę Antoniewicz. Partnerować jej będą Wojciech Niemczyk, Łukasz Pruchniewicz oraz wymiennie Ewelina Gronowska i Zuzanna Wierzbińska.