Przychodnie rodzinne na telefon. Lekarze rzadko przyjmują chorych

„Teleporady już z nami zostaną”. Tak koronawirus zmienia pracę przychodni

Luzowanie obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa widoczne jest także w przychodniach. Odwiedziliśmy Centrum Medyczne OMEGA, żeby sprawdzić jak obecnie wygląda praca lekarzy.

Centrum Medyczne OMEGA funkcjonuje w dwóch lokalizacjach: w Galerii Echo na poziomie 2+ oraz przy alei Szajnowicza-Iwanowa 13E.

Okazuje się, że placówki medyczne wracają do normalności, choć oczywiście trzymają się ustalonych procedur reżimu sanitarnego. Dzięki temu zarówno lekarze jak i pacjenci mogą czuć się bezpiecznie.

– Coraz więcej lekarzy wraca do pracy. Wiemy jak postępować, żeby zachowywać wszelkie reguły bezpieczeństwa. Przez długi czas u naszych pacjentów nazbierało się sporo problemów zdrowotnych, a część z nich nie da się rozwiązać w domowych warunkach. Na szczęście, dzięki przestrzeganiu zasad sanitarnych, lęk przed zarażeniem jest mniejszy i pacjenci coraz częściej decydują się na wizytę w naszej placówce – tłumaczy Katarzyna Nowak, dyrektor Centrum Medycznego Omega.

Wróciła medycyna pracy i szczepionki

Jedną z ważniejszych zmian w przychodni jest liczba przebywających w niej osób. Pacjent nie może wejść do rejestracji i ustawić się w kolejce. Jest on proszony o czekanie przed przychodnią.

– Ostatnio zdecydowaliśmy się na powrót badań medycyny pracy i badań okresowych. Staramy się wyznaczać orientacyjne godziny przyjęcia dla pacjentów. To rozwiązuje problem niepotrzebnego czekania i zdenerwowania – podkreśla Katarzyna Nowak.

Wykonywane są także szczepienia dzieci. Jednak najmłodsi przyjmowani są tylko rano, żeby było jak najmniejsze zagrożenie.

– W tym czasie nie umawiamy żadnych wizyt osobistych w przychodni – dodaje Katarzyna Nowak.

Wizyty telefoniczne zostaną na dłużej

W Centrum Medycznym Omega przyjmuje kilkudziesięciu lekarzy specjalistów. Oprócz laryngologów, praktycznie wszyscy mogą już przyjmować pacjentów osobiście. Część z nich coraz częściej korzysta z teleporad. Taka forma kontaktu z medykami jest także wykorzystywana w przychodni. Według Katarzyny Nowak, teleporady zostaną już na stałe wpisane w pracę lekarzy.

– Po pierwsze mając takie narzędzie jak wypisywanie recept w systemie i zwolnień to wielokrotnie możemy uniknąć fatygowania pacjenta do przychodni. Mamy mnóstwo przewlekłych chorób, które wymagają powtarzania leków i czynności diagnostycznych, które pacjent może wykonać w domu, a my to wszystko zobaczymy online. Choć taki wywiad jest czasochłonny, to możemy się z niego wiele dowiedzieć. To wbrew pozorom dla nas, lekarzy nie jest ani łatwiejsza ani krótsza forma kontaktu, ale jest to ułatwienie dla pacjentów – informuje.

Bezpieczeństwo najważniejsze

Konsultacja telefoniczna lub online jest zdecydowanie bardziej bezpieczna. Szczególnie w tym wyjątkowym okresie. Jednak Centrum Medyczne Omega każdego dnia zapewnia swoim lekarzom i pacjentom ogromną ilość środków zabezpieczających: fartuchów, gogli, masek, przyłbic. W przychodni są nawet specjalne gabinety do badania pacjentów z objawami infekcji, a lekarze i pielęgniarki są przystosowane, żeby się chronić przed ewentualnym zakażeniem.

Dodaj komentarz

avatar

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  Subscribe  
Powiadom o