To już pewne. Radni zdecydowali, że Kornel Morawiecki będzie patronem nowej ulicy - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

To już pewne. Radni zdecydowali, że Kornel Morawiecki będzie patronem nowej ulicy

Kornel Morawiecki zostanie patronem niedawno otwartego wiaduktu przy ul. Olszewskiego. Decyzje w czwartek podjęli miejscy radni.
Z wnioskiem, aby Kornel Morawiecki, wieloletni działacz i założyciel Solidarności Walczącej, a także ojciec premiera Mateusza Morawieckiego, został patronem nowej drogi łączącej ulicę Olszewskiego z Zagnańską wystąpili miejscy radni Prawa i Sprawiedliwości.
 
– Kornel Morawiecki to bez wątpienia postać wybitna – naukowiec, nauczyciel akademicki, poseł na sejm, marszałek – postać, która moim zdaniem nie powinna budzić żadnych kontrowersji. Całym życiem walczył o wolność, równość i to, że Polska powinna być niepodległa – mówił  Jarosław Karyś, szef klubu PiS.
Agata Wojda, szefowa Koalicji Obywatelskiej przypominała, że w Kielcach obowiązują regulacje w sprawie nadawania nazw ulicom, placom i innym obiektom miejskim. Określono w nich, że nazwy pochodzące od nazwisk, nie powinny być nadane wcześniej, niż po upływie 5 lat od dnia śmierci upamiętnianej osoby.
 
Jej zdaniem inicjatywy tego typu i propozycje takich patronów służą „zaspokojeniu politycznego ego inicjatorów”, a nie samemu upamiętnienia zasłużonych osób. 
– Nie odbieram zasług panu Morawieckiemu, zasług w zakresie działalności w opozycji antykomunistycznej – zaznaczyła.
 
Ostatecznie uchwałę poprało 14 radnych z klubów Prawa i Sprawiedliwości, Projektu Wspólne Kielce oraz Bezpartyjni i Niezależni. Pięciu radnych m.in. Koalicji Obywatelskiej zagłosowało przeciw. Trzy osoby wstrzymały się od głosu, tyle samo nie wzięło udziału w głosowaniu.
 
Kornel Morawiecki będzie patronem nowej drogi, która połączyła ulice Olszewskiego w pobliżu Kieleckiego Parku Technologicznego oraz Zagnańską i Witosa. Częścią nowej drogi jest, blisko 200 metrowy most przebiegający nad torami kolejowymi i łączący dwie części miasta.