Trwa Kadzielnia Sport Festiwal [ZDJĘCIA i WIDEO] - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Trwa Kadzielnia Sport Festiwal [ZDJĘCIA i WIDEO]

Przeczytaj także

Odpoczynek w hamakach zawieszonych 40 metrów nad ziemią i zjazd tyrolką nad dnem dawnego kamieniołomu – to niektóre z atrakcji zaplanowanych w ramach tegorocznej edycji Kadzielnia Sport Festiwal (KSF). Impreza wystartowała w sobotę w Kielcach.

Szósta edycja Kadzielnia Sport Festiwal rozpoczęła się w Kielcach. W ramach wydarzenia uczestnicy będą mogli korzystać z tyrolki zamontowanej kilkadziesiąt metrów nad dnem dawnego kamieniołomu. Łączna długość zjazdów to około 600 m. Na skałach przygotowane będą drogi wspinaczkowe. W sobotę, o ok. godz. 11 zaplanowano specjalny pokaz akrobatyczny na linie na wysokości 40 m.

Uczestnicy będą mogli także popływać kajakiem po Jeziorku Szmaragdowym, a przy Skałce Geologów, prowadzone będą trening jogi. Na Kadzielni zaparkują także foodtrucki. Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę, w godzinach od 9 do 20, będzie można odpocząć w hamakach zawieszonych 40 metrów nad ziemią i urządzić podniebny piknik.

Odbędą się również zawody downhillowe i po raz pierwszy na Kadzielnia Sport Festiwal Mistrzostwa Polski w Technikach Linowych i Jaskiniowych. Wydarzenie potrwa do godziny 20 w niedzielę.

KSF jest częścią GeoFestiwalu Kielce 2022 organizowanego przez Miasto Kielce we współpracy z Geonaturą Kielce, Geoparkiem Świętokrzyskim UNESCO i Fundacją WLK4. Kolejne wydarzenia zaplanowano w lipcu w Ogrodzie Botanicznym w Kielcach oraz Centrum Geoedukacji.

Kadzielnia jest rezerwatem ścisłym przyrody nieożywionej usytuowany w południowej części Kielc. Skalne wzgórze jest zbudowane z wapieni górnodewońskich. Występują tu liczne skamieniałości koralowców i innych zwierząt morskich sprzed 350 mln lat. Do cenniejszych znalezisk paleontologicznych należą ryby pancerne.

W dawnym kamieniołomie Kadzielnia znajduje się największe nagromadzenie jaskiń i schronisk skalnych w regionie. Opisano ich 25, z czego trzy zlokalizowane na ścianie wschodniej kamieniołomu: Odkrywców, Prochownia i Szczelina zostały udostępnione podziemną trasą turystyczną.(PAP)

autor: Wiktor Dziarmaga

Przeczytaj także