Będą windy przy wejściach do tunelu dworcowego. Miasto przygotowuje się do inwestycji - wKielcach.info

Będą windy przy wejściach do tunelu dworcowego. Miasto przygotowuje się do inwestycji

fot. Bogdan Wenta/Facebook

Niewykluczone, że po wielu latach kielczanie doczekają się modernizacji wejść do tunelu dworca kolejowego i montażu wind. Od lat apelowały o to środowiska  zrzeszajcie osoby z niepełnosprawnościami. Projekt zmian w budżecie zaproponował prezydent Kielc. 

Autopoprawka prezydenta w tej sprawie ma być rozpatrywana na czwartkowej sesji Rady Miasta. Z dokumentu wynika, że  w pierwszej kolejności zabezpieczone zostaną środki na wykonanie dokumentacji. Mowa o 30 tys. złotych. Pieniądze zostaną przeniesione z innej inwestycji –  budowy siłowni zewnętrznej przy  Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Kielcach.

– Podjęliśmy działania celem usprawnienia dojścia do obiektu. W chwili obecnej jest to ogromny kłopot dla osób niepełnosprawnych, seniorów, ale również młodych rodziców z dziećmi. Przejścia nie są dostosowane do ich potrzeb. Dlatego w projekcie uchwały budżetowej zapisaliśmy kwotę 30 tys. zł na opracowanie koncepcji budowy wind przy przejściu podziemnym. Kolejnym krokiem będzie realizacji inwestycji – poinformował Bogdan Wenta.

fot. Bogdan Wenta/Facebook

Prezydent zaznaczył, że dzięki „dobremu dialogowi ze spółką PKP” udało się także wypracować porozumienie w sprawie remontu dworca. Przetarg wyłaniający wykonawcę dokumentacji ma być przeprowadzony przez PKP PLK, a środki na sfinansowanie części kosztów pochodzić będą z kwot wcześniej planowanych na udział w programie „Strzelnica w każdym powiecie”.

– Uzgodniliśmy także z właścicielem torowiska, czyli spółką PKP S.A., tytuł prawny do dysponowania gruntem w celu budowy parkingu nad torowiskiem stacji. Budowa parkingu ma korespondować z modernizacją linii kolejowej nr 8 między Warszawą a Krakowem  – dodał prezydent.

fot. Bogdan Wenta/Facebook

Na razie nie jest pewne kiedy dojdzie do modernizacji wejść do tunelu. Jednak przedstawiciele osób z niepełnosprawnościami  uważają, że po wielu latach w sprawie nastąpił przełom

– Od czasu kiedy pojawił się pełnomocnik do spraw osób niepełnosprawnych łatwiej nam kontaktować się urzędnikami. O modernizacje wejść do tunelu zabiegaliśmy od wielu, wielu lat. Teraz faktycznie doszło do rozmów i sprawa drgnęła, z czego bardzo się cieszymy – powiedział Paweł Słowik, przedstawiciel osób z niepełnosprawnościami, który wielokrotnie zabiegał o montaż wind w tamtym miejscu.

 

 

 

Subscribe
Powiadom o

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments