Twardy lockdown faktem. Premier przedstawił nowe obostrzenia - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Twardy lockdown faktem. Premier przedstawił nowe obostrzenia

W związku z pogarszają się sytuacją pandemiczną, premier Mateusz Morawiecki przedstawił nowe obostrzenia. – Ograniczenie mobilności i swobód gospodarczych jest konieczne, musimy zaostrzać te rygory – mówił podczas prezes Rady Ministrów na czwartkowej konferencji prasowej.

Polska znajduje się w najtrudniejszym momencie pandemii od 13 miesięcy. Zajętych ponad 70 proc. łóżek. – Morawiecki podkreślił, że „zbliżamy się do granic wydolności służby zdrowia”. „Jesteśmy o krok od przekroczenia granicy poza którą nie będziemy mogli we właściwy sposób leczyć pacjentów, leczyć naszych obywateli” – przyznał premier. „Musimy zrobić wszystko, aby uniknąć takiego scenariusza i zrobimy wszystko żeby uniknąć takiego scenariusza” – przekonywał.

Od 27 marca do 9 kwietnia zostaną wprowadzone nowe obostrzenia: 

– zostaną zamknięte centra i galerie handlowe (z wyjątkiem m.in. sklepów spożywczych, aptek); zamknięte sklepy meblowe i budowlane o powierzchni większej niż 2 tys. m2.

– ograniczenia w obiektach kultu religijnego; od 27 marca do 9 kwietnia w kościołach maksymalnie 1 osoba na 20 m2 przy zachowaniu odległości min. 1,5 metra.

– zostaną zamknięte salony urody, zakłady fryzjerskie, zakłady kosmetyczne.

– zostaną zamknięte przedszkola i żłobki; opieka tylko dla rodziców wykonujących zawód medyczny i służb porządkowych.

– 1 osoba na 15 m2 w sklepach do 100 m2; 1 osoba na 20 m2 w sklepach powyżej 100 m2.

– działalność obiektów sportowych ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego; zamknięte np. korty tenisowe i ścianki wspinaczkowe.

Na konferencji prasowej Adam Niedzielski, szef resortu zdrowia podkreślał konieczność zapewnienia odpowiedniej bazy łóżkowej dla pacjentów covidowych.

Przypomniał, że 15 marca przy liczbie łóżek 29 tys. rząd postawił cel stworzenia dodatkowych 8 tys. miejsc w perspektywie dwóch tygodni.

„W tej chwili mamy 90-procentową realizację tego celu. Według dzisiejszych danych dostępnych w systemie covidowym jest już 36 tys. 231 łóżek, czyli o ponad 6 tys. zwiększyliśmy w stosunku do 15 marca bazę łóżkową” – powiedział Niedzielski.

Szef resortu zdrowia podkreślił, że podobne działania dotyczą respiratorów. Zaznaczył jednak, że coraz więcej pacjentów, w tym młodszych, trafia w ciężkich stanach do szpitali.

„Porównując trzecią falę z falą drugą widzimy, że jest ona bardziej dolegliwa zarówno na poziomie hospitalizacji, jak i na poziomie wykorzystania łóżek respiratorowych” – dodał Niedzielski.

Przeczytaj także