Uchwała krajobrazowa zostanie unieważniona? Wojewoda wszczął postępowanie - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Uchwała krajobrazowa zostanie unieważniona? Wojewoda wszczął postępowanie

Przeczytaj także

Kielecki ratusz został poinformowany o „wszczęciu postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności” uchwały krajobrazowej. Działanie to zostało podjęte przez wojewodę świętokrzyskiego, który zwrócił uwagę na niezgodność z niektórymi przepisami, czy też niejasność konkretnych zasad. Urząd może składać wyjaśnienia w tej sprawie do piątku 20 maja.

W dokumencie datowanym na 16 maja 2022 roku podkreślono między innymi, że uchwała nakazuje zdjęcie reklam wyborczych po upływie 14 dni od zakończenia głosowania. Jest to jednak sprzeczne z kodeksem wyborczym, który pozwala usunąć plakaty, hasła i urządzenia w ciągu 30 dni. Pod tym względem zwrócono również uwagę na źle sformułowany zapis, dotyczący podmiotów mających się dostosować do nowych wytycznych. Pismo mówi też o innych wadach. 

– Zgodnie z art. 37A ust. 1 ustawy rada gminy może ustalić w formie uchwały zasady i warunki sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabaryty, standardy jakościowe oraz rodzaje materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane. Z tego przepisu wynika, że w uchwale nie można określić liczby tablic reklamowych i urządzeń reklamowych. W uchwale określa się wyłącznie liczbę szyldów – poinformował wojewoda świętokrzyski.

Ponadto miasto uregulowało zakaz usytuowania szyldów, gdy z przepisów dotyczących planowania i zagospodarowania przestrzennego wynika, że „zakaz ten dotyczy wyłącznie ogrodzeń, tablic reklamowych oraz urządzeń reklamowych”.

– W uchwale określono nakaz doprowadzenia terenu lub obiektów do stanu zapewniającego należyty stan estetyczny lub techniczny wykraczając poza kompetencje ustawową zawartą w at. 37 a ust. 9 ustawy, zgodnie z którą w uchwale określa warunki i termin dostosowania istniejących w dniu jej wejścia w życie obiektów małej architektury, ogrodzeń oraz tablic reklamowych i urządzeń reklamowych do zakazów, zasad i warunków w niej określonych, nie krótszy niż 12 miesięcy od dnia wejścia w życie uchwały – stwierdzono w zawiadomieniu.

Dodano także, że wymagane jest objaśnienie zasady skupiającej się na wprowadzeniu „zakazu grodzenia nieruchomości na których znajduje się budynek zawierający więcej niż 5 lokali mieszkalnych”.

Ratusz wszelkie wyjaśnienia w tej sprawie może składać w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach do piątku 20 maja. – Po bezskutecznym upływie ww. terminu, stanowisko Wojewody Świętokrzyskiego określone zostanie na podstawie posiadanych materiałów – podsumowano.

Przypomnijmy, że jeszcze w kwietniu kieleccy radni przyjęli uchwałę krajobrazową, której celem jest likwidacja chaosu reklamowego w Kielcach. Projekt przewiduje podzielenie miasta na cztery strefy, regulując przy tym kwestie związane z zasadami umieszczania lub wielkością konkretnych nośników. Na dostosowanie się do nowych przepisów przedsiębiorcy otrzymali trzy lata.

Przeczytaj także