Uczniowie klas I-III wracają do szkół. Co z pozostałymi obostrzeniami? - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Uczniowie klas I-III wracają do szkół. Co z pozostałymi obostrzeniami?

Od 18 stycznia zdecydowaliśmy się o utrzymaniu wszystkich obostrzeń oprócz uruchomienia nauczania stacjonarnego w klasach I-III w szkołach podstawowych – poinformował w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef resortu zdrowia stwierdził, że otwarcie nauczania stacjonarnego w klasach I-III to „nieśmiały krok”, który uwzględnia ryzyko rozwoju pandemii z kosztami nauczania zdalnego i nieprzebywania dzieci w tym wieku w swoich grupach rówieśniczych.

– Mamy impulsy wskazujące na rozwój trzeciej fali w Europie z drugiej strony stabilną sytuację w kraju. Dlatego decyzje dotyczące obostrzeń są decyzjami bardzo trudnymi. Warząc wszystkie za i przeciw i opierając się na prognozach. Najbardziej nieśmiałym krokiem który możemy podjąć, będzie uruchomienie zajęć w klasach I-III. Ryzyko napędzenia pandemii nie jest w naszej ocenie tak duże  – powiedział Niedzielski.

Niedzielski mówił, że wszędzie w Europie widać narastającą III falę.  – Widzimy w Czechach i na Słowacji, że sytuacja ulega pogorszeniu –  powiedział szef MZ. Jego zdaniem kraje ościenne wydłużają termin trwania wprowadzonych obostrzeń, podejmują „konserwatywne i asekuracyjne” decyzje.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek dodawał, że w poniedziałek rozpoczęto testowanie nauczycieli.  – Przebiega ono bez żadnych zakłóceń i będzie trwało do piątku – mówił Czarnek.

– Uruchomienie nauczania stacjonarnego w klasach I-III jest bardzo ważne, bo zdajemy sobie sprawę, że nauczanie zdalne w najmłodszych grupach wiekowych jest najmniej efektywne, najbardziej uciążliwe dla uczniów, rodziców i nauczycieli – dodawał.

– Nauka zostanie zorganizowana w taki sposób aby transmisja koronawirusa była na jak najmniejszym poziomie. Klasy powinny być oddzielone od siebie, tak aby nie było kontaktu między uczniami różnych klas – powiedział.

Minister dodawała, że wśród zaleceń dla szkół jest m.in organizacja lekcji o różnych porach dnia. Na razie nie jest pewne kiedy do szkół będą mogły wrócić uczniowie starszych klas.

Co z pozostałymi obostrzeniami?

Minister Zdrowia nie ukrywał, że na razie trudno powiedzieć kiedy może dojść do zniesienia pozostałych obostrzeń. Zaznaczył, że będzie to uzależnione od rozwoju sytuacji epidemicznej w kraju. Obecne,  związane m.in z zakazem zgromadzeń powyżej pięciu osób, obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej, zachowania dystansu 1,5 m oraz dystansu 100 m w przypadku zgromadzeń, będą obowiązywać do 31 stycznia.

Kara dla Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego 

– Na 450 dawek przekazanych do szpitala, co łączyło się z zaszczepieniem 450 osób, 200 osób było niezatrudnionych, czyli były to osoby z poza personelu medycznego i niemedycznego szpitala. Nie mówimy tu o skali marginalnej – podkreślił podsumowując wnioski z kontroli  w WUM Adam Niedzielski. Chodzi o szczepienia, którymi zostali objęci aktorzy, politycy oraz biznesmeni i przedsiębiorcy z Warszawy.

Minister ocenił, że w WUM doszło do nadużycia władzy, dlatego na instytucje nałożona zostanie karę 350 tys. zł. Dodał, że nie widzi możliwości współpracy w władzami uniwersytetu i oczekuje dymisji od rektora uczelni.