Unia dołoży pieniądze do budowy kampusu GUM

Unia dołoży pieniądze do budowy kampusu GUM

Główny Urząd Miar

Rozmowy z Komisją Europejską w sprawie finansowania budowy Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar w Kielcach zakończyły się pomyślnie. Dofinansowanie jest zabezpieczone – poinformowała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

– Zmiana sytuacji rynkowej w ciągu ostatnich kilku lat, między innymi wzrost cen na rynku usług budowlanych, wzrost cen aparatury, jak również pandemia COVID-19, spowodowały, że musieliśmy zweryfikować ramy finansowania tej inwestycji ze środków europejskich i uzgodnić to z Komisją Europejską. Rozmowy zakończyły się pomyślnie. Dofinansowanie jest zabezpieczone  – powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Projekt budowy kampusu GUM uzyskał wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa świętokrzyskiego w kwocie blisko 140 milionów złotych.

– Budowa laboratoriów Głównego Urzędu Miar jest dla regionu świętokrzyskiego ogromną szansą rozwojową i najważniejszą inwestycją w najbliższych latach Zgoda Komisji oznacza możliwość zwiększenia dofinansowania ze środków UE bez dodatkowych obciążeń dla partnerów projektu. Cieszę się, że Komisja uznała nasze argumenty. Jestem przekonany, że ta inwestycja zostanie zrealizowana do końca 2023 roku i będzie służyć regionowi i Kielcom przez kolejne lata – powiedział marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski.

Dokumentacja projektowa dla inwestycji została przygotowana w styczniu. Z kolei 22 czerwca poznamy oferty w przetargu na  generalnego wykonawcę robót budowlanych..

Kampus Głównego Urzędu Miar ma powstać na 11-hektarowej działce przy ulicy Wrzosowej w Kielcach. Instytucja powstanie na północnym zboczu góry Hałasa. Za tą lokalizacją przemawiało oddalenie od źródeł potencjalnych niekorzystnych oddziaływań (w zakresie drgań, hałasu, zanieczyszczeń i promieniowania elektromagnetycznego) oraz dobra dostępność infrastruktury komunikacyjnej.

Ogłoszony przetarg dotyczy budowy pierwszego etapu inwestycji, w ramach którego powstanie sześć laboratoriów – akustyki i drgań, czasu i częstotliwości, wraz z laboratorium długości, masy, termometrii, metrologii interdyscyplinarnej. Planowane jest także wykonanie budynków warsztatów oraz magazyn materiałów łatwopalnych.

Całkowity koszt budowy kampusu jest szacowany na 162 mln zł. Kampus laboratoryjny GUM ma powstać w Kielcach do 2023 roku.

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x