Urząd wojewódzki wydał w 2022 roku ponad 3 mld zł na działalność statutową i pomoc mieszkańcom - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Urząd wojewódzki wydał w 2022 roku ponad 3 mld zł na działalność statutową i pomoc mieszkańcom

Przeczytaj także

Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz podsumował we wtorek działalność urzędu w 2022 r. W ciągu ostatnich 12 miesięcy urząd wydał ponad 3 mld zł na działalność statutową i pomoc mieszkańcom, m.in. na walkę z pandemią COVID-19, pomoc uchodźcom i skutkami kryzysu energetycznego i paliwowego.

Wojewoda świętokrzyski podczas wtorkowej konferencji prasowej podkreślił, że urząd przez niego kierowany w 2022 roku musiał mierzyć się ze znacznie większą liczbą zadań i wyzwań, niż to było w latach poprzednich. „Pod tym względem był to rekordowy rok. Nowe zadania związane były m.in. z kontynuacją polityki zmierzającej do opanowania pandemii COVID-19, wojną na Ukrainie i światowym kryzysem energetycznym i paliwowym” – podkreślił Koniusz. Dodał, że na działalność statutową i pomoc mieszkańcom przeznaczono w ubiegłym roku ponad 3 mld zł.

„Na realizację rządowych programów wydaliśmy ponad 500 mln zł, a na fundusze celowe 1,1 mld zł” – zaznaczył wojewoda.

Na fundusz pomocy Ukrainie i uchodźcom z tego kraju, którzy przybyli do regionu świętokrzyskiego urząd wydał ponad 117 mln zł, a w ramach funduszu przeciwdziałania pandemii COVID-19, w którego struktury weszły także działania osłonowe związane z tzw. dodatkiem węglowym przeszło 700 mln zł.

„Na zasiłek węglowy wypłacono w naszym województwie przeszło 600 mln zł, rodziny dostały po 3 tys. zł na pomoc w związku z brakiem węgla, co było skutkiem działań wojennych na Ukrainie. W sumie na wsparcie związane z kryzysem energetycznym, w tym dodatek osłonowy, węglowy czy zakup paliwa po preferencyjnej cenie do mieszkańców województwa trafiło 829 mln zł ” – poinformował Koniusz.

Wojewoda zaznaczył, że w ubiegłym roku urząd rozpatrzył rekordową liczbę wniosków o wydanie paszportów, blisko 100 tys. Rekordowa była także liczba 5 tys. wniosków o pobyt czasowy na terenie regionu. (PAP)

Autor: Janusz Majewski

Przeczytaj także