VII Marsz Katyński przeszedł ulicami miasta - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

VII Marsz Katyński przeszedł ulicami miasta

Przeczytaj także

fot. Urząd Wojewódzki w Kielcach

Ponad tysiąc osób wzięło udział w VII Kieleckim Marszu Katyńskim, zorganizowanym w ramach obchodów 82. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. „Oddajemy Hołd niezłomnym Polakom, którzy zginęli dlatego, że byli wierni ojczyźnie” – powiedziała naczelnik kieleckiej Delegatury IPN Dorota Koczwańska-Kalita.

„Idziemy po raz siódmy w marszu pamięci o zbrodni, która została dokonana przez Sowietów na Polakach. Zbrodni, która nigdy nie została osądzona i w pamięci Polaków jest ciągle jątrzącą raną. Ale ta zbrodnia ma też szerszy wymiar. Lata kłamstw, które towarzyszyły tej zbrodni, odsłaniają mechanizmy działania Rosji Sowieckiej, które powielane są także dzisiaj” – powiedziała Koczwańska-Kalita. Dodała, że „dzisiaj poznajemy po raz wtóry prawdę, jak działają przywódcy państwa rosyjskiego”.

„Dopóki ta zbrodnia nie stanie się częścią europejskiej i światowej historii, nie zostanie nazwana, nie będzie przestrogą dla przyszłych pokoleń. Z tym przesłaniem idziemy dzisiaj. Z jednej strony oddając hołd tym niezłomnym Polakom, a jednocześnie z nadzieją, że sprawiedliwości kiedyś stanie się zadość” – podkreśliła naczelnik kieleckiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.

W VII Kieleckim Marszu Katyńskim, który w środę przeszedł ulicami stolicy regionu świętokrzyskiego wzięło udział ponad tysiąc osób, przedstawiciele wojska, policji, Rodzin Katyńskich, kombatanci, harcerze i uczniowie kieleckich szkół.

„82 lata temu nasi rodacy umierali tylko dlatego, że byli Polakami. Jak to pisały sowieckie władze, nie rokują tego, że będą akceptować i współpracować z sowieckim reżimem. Dzisiaj ci wszyscy, którzy idą w tym marszu, jeszcze raz mówią +nie+ tej zbrodni. Będziemy o niej pamiętać i tak umacniać nasze państwo, aby już nigdy Katyń się nie powtórzył” – powiedział senator Krzysztof Słoń.

„Bardzo ważny jest udział w tym marszu przedstawicieli młodego pokolenia. To właśnie oni będą nieść kaganek prawdy o tej zbrodni i wielu innych zdarzeniach, które miały miejsce w Polsce na przestrzeni naszej historii” – dodała Koczwańska-Kalita.

Uczestnicy VII Kieleckiego Marszu Katyńskiego przeszli od Rynku ulicami Dużą, Jana Pawła II, Ściegiennego, Sołtysiaka „Barabasza” i Gagarina na Skwer Pamięci Ofiar Katynia. Tam pod Monumentem SEN złożono kwiaty i zapalono znicze, upamiętniające ofiary Zbrodni Katyńskiej. Znicze zapalono także pod pomnikiem Katyńskim (Cmentarz Partyzancki) i pomnikiem Sybiraków na Cmentarz Starym.

13 kwietnia 1943 r. w Berlinie ujawniono informację o znalezieniu w Katyniu masowych grobów polskich oficerów zamordowanych przez sowieckie NKWD na mocy decyzji Biura Politycznego KPZS. Od 2008 r. 13 kwietnia jest Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Autor: Janusz Majewski

Przeczytaj także