W czerwcu przetarg na zieloną rewitalizację centrum Kielc [WIZUALIZACJE] - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

W czerwcu przetarg na zieloną rewitalizację centrum Kielc [WIZUALIZACJE]

Przeczytaj także

W centrum Kielc będzie więcej zieleni. Nasadzenia drzew i krzewów są planowane m.in. na Rynku. Projekt „zielonej rewitalizacji” o wartości około 23 mln złotych jest współfinansowany z Programu Inwestycji Strategicznych.

„W połowie czerwca ogłosimy przetarg na realizację czterech projektów, których celem jest zazielenienie przestrzeni publicznej” – poinformowała w sobotę Agata Wojda, zastępczyni prezydenta Kielc.

W ramach projektu w południowej i wschodniej części Rynku mają zostać zasadzone dwa szpalery drzew. Zielona enklawa z drzew i pnączy pojawi się również na placu św. Tekli oraz w rejonie rozjazdu ulic Piotrkowskiej i Bodzentyńskiej. Zmieni się także otoczenie ulicy Bodzentyńskiej z placem Św. Wojciecha, teren przed dawną Synagogą oraz Skwer im. Ireny Sendlerowej.

„Drzewa mogą być naszym największym sojusznikiem w walce o czyste powietrze i lepsze funkcjonowanie w mieście. Latem w zabetonowanej przestrzeni coraz trudniej przebywać z kolei ulewne deszcze powodują zniszczenia w miejskiej infrastrukturze” – powiedział Wojda.

Projekt zakładający „zieloną rewitalizację” zabytkowego Śródmieścia Kielc będzie realizowany z Programu Inwestycji Strategicznych. Szacowany koszt inwestycji to 23 mln złotych, z czego 90 proc. stanowi rządowe dofinansowanie. Inwestycja ma się zakończyć w ciągu 16 miesięcy od ogłoszenia przetargu.

Zielone inwestycje wpisują się w założenia Planu Adaptacji do zmian klimatu Miasta Kielce do roku 2030.

Autor: Wiktor Dziarmaga

PRZESTRZEŃ PRZED KIELECKĄ SYNAGOGĄ

SKWER IM. IRENY SENDLEROWEJ

Przeczytaj także