W drugiej połowie roku startuje remont dworca PKP. Ale na parking jeszcze poczekamy - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

W drugiej połowie roku startuje remont dworca PKP. Ale na parking jeszcze poczekamy

Trwają ostatnie prace przygotowawcze do remontu dworca kolejowego w Kielcach. Rozpoczęcie przebudowy planowane jest na drugą połowę 2021 roku.

Efektem modernizacji będzie lepszy dostęp do pociągów dla podróżnych. Wszystkie trzy perony zostaną przebudowane. Dojście na perony będzie możliwe – tak jak dotychczas – poprzez zlokalizowane w środkowej części stacji przejście tunelowe. W trakcie inwestycji zostanie ono przebudowane, w tym dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się.

Dzięki planowanej inwestycji dworzec zostanie dostosowany do potrzeb wszystkich grup podróżnych – w tym osób niepełnosprawnych. Znikną dotychczasowe bariery architektoniczne. Planowana jest zmiana układu pomieszczeń wewnątrz budynku. Na zewnątrz zachowany zostanie historyczny charakter obiektu.

Jak mówi Aleksandra Grzelak z PKP S.A. obecnie nanoszone są ostatnie poprawki do projektu wykonawczego dla dworca w Kielcach. – Przetarg na wybór wykonawcy prac budowlanych dla tej inwestycji chcielibyśmy ogłosić w tym kwartale. Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na II połowę 2021 r. Koszt realizacji będzie znany po wyłonieniu wykonawcy robót budowlanych – mówi Grzelak.

– Dzięki planowanej inwestycji dworzec zostanie dostosowany do potrzeb wszystkich grup podróżnych – w tym osób niepełnosprawnych. Znikną dotychczasowe bariery architektoniczne. Planowana jest zmiana układu pomieszczeń wewnątrz budynku. Na zewnątrz zachowany zostanie historyczny charakter obiektu.

Budowa dworca pkp coraz blizej - w kielcach - www.wkielcach.info

Najpierw dworzec, później parking nad torami

Wciąż aktualny jest pomysł budowy parkingu nad torami, jednak na razie nie są jeszcze znane szczegóły inwestycji. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A kończy przygotowania do ogłoszenia przetargu na dokumentację projektową parkingu.

Wynikiem prac będzie wielowariantowa koncepcja budowy parkingu. W oparciu o nią nasi samorządowi partnerzy zdecydują jak będą uczestniczyć w tej inwestycji, jakie środki na nią wydadzą i który wariant budowy będzie najkorzystniejszy. Prace koncepcyjne zakończą się w przyszłym roku – mówi Piotr Hamarnik, zespół prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Natomiast w ramach przebudowy kieleckiego dworca zaplanowano powstanie parkingu na 18 miejsc postojowych, w tym dla osób niepełnosprawnych i niezbędnej infrastruktury technicznej oraz elementów małej architektury między innymi wiat rowerowych i śmietnikowych.

Na czas remontu budynku powstanie tymczasowy dworzec kontenerowy. Zostanie on rozebrany po zakończeniu prac.


Przeczytaj także