W gminie Nowiny skutecznie redukują ślad węglowy - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

W gminie Nowiny skutecznie redukują ślad węglowy

Przeciętny Polak emituje w ciągu roku ok. 8,76 tony CO2. To tzw. ślad węglowy. Wytwarzamy go ogrzewając mieszkanie, przemieszczając się samochodem, zużywając prąd czy produkując śmieci. Gmina Nowiny poprzez realizację inwestycji stara się zredukować ślad węglowy, ale i zachęca do tego mieszkańców.

– Od trzech lat w gminie dofinansowujemy wymianę źródeł ciepła  z paliwa stałego  takiego jak: węgiel, miał, itp.  na nowe, niskoemisyjne źródła ciepła. Preferowane są nowe niskoemisyjne  kotły  na gaz ziemny, ale w przypadku braku dostępu do gazu dopuszczalne jest również zastosowanie nowych kotłów na węgiel i pellet V generacji. Maksymalna kwota dotacji  wynosi trzy tysiące złotych – wyjaśnia Witold Mroczek, główny specjalista ds. pozyskiwania środków zewnętrznych w Urzędzie Gminy.

W ostatnim czasie gmina zrealizowała projekt „Czysta energia z OZE dla mieszkańców gminy Sitkówka-Nowiny i gminy Piekoszów”, dzięki czemu zainstalowano w całej gminie 88 szt. instalacji fotowoltaicznych oraz 19 szt. kolektorów na domach mieszkańców. Oni sami tylko w niewielkim stopniu ponieśli koszt instalacji.

Bardziej ekologicznie będzie też na samych ulicach. 1430 sodowych lamp zniknie już wkrótce z terenu gminy. – Sukcesywnie od kilku lat wymieniamy oświetlenie uliczne na drogach gminnych, ale i powiatowych, a nawet na drodze wojewódzkiej. W ciągu najbliższych dwóch lat zamkniemy proces modernizacji oświetlenia ulicznego. Cała nasza gmina będzie ledowa – mówi Andrzej Waśko, kierownik referatu inwestycji. – Wymiana oświetlenia da oszczędność energii na poziomie około 53%, ale przede wszystkim zapewni bezpieczeństwo uczestnikom ruchu drogowego – dodaje.

Gmina Nowiny  zapewnia oszczędność energetyczną poprzez kompleksowe prace termomodernizacyjne w budynkach użyteczności publicznej. W nowińskich szkołach zamontowano instalację fotowoltaiczną, zmodernizowano centralne ogrzewanie, docieplono dachy oraz wymieniono stolarkę okienną i drzwiową. Docieplony został także budynek ośrodka zdrowia w Sitkówce, a na rozbudowanym budynku ośrodka kultury zamontowano panele fotowoltaiczne. Zmiany zaszły też na nowińskim osiedlu. Wybudowaną jeszcze na początku lat 60-tych XX wieku ciepłownię zastąpiono kotłownią węglowo-pelletową wyposażoną w urządzenia o wysokiej sprawności, które pozwalają zapewnić poziom emisji zgodny z najnowszymi standardami. Minimalizują one wpływ kotłowni na jakość powietrza w jej okolicy, pozwalając jednocześnie na ekonomiczne eksploatowanie w stosunku do kotłowni gazowej. A mieszkańcom bloków jest zdecydowanie cieplej, niż dotychczas. 

O ekologię można dbać również w trakcie podróży, wybierając publiczne środki transportu. W gminie Nowiny funkcjonuje bezpłatna linia komunikacyjna. Busy jeżdżą na trasie Zawada – Szewce – Zgórsko – Nowiny – Sitkówka – Kowala i nic nie kosztują. – Chcemy w ten sposób zachęcić mieszkańców gminy do korzystania z transportu publicznego, po to, by ograniczyć emisję. To niewątpliwie korzyść dla ich portfela – podkreśla radna Renata Posłowska, która zabiegała o utworzenie połączenia z Kowali do Nowin. Po gminie można też przemieszczać się ścieżką rowerową. Te nowo wybudowane liczą 3,6 km: Jedna z nich biegnie wzdłuż drogi wojewódzkiej od granicy z Kielcami do granicy z Chęcinami. W przyszłości ścieżka połączy gminę Sitkówka-Nowiny z miastem Kielce. Dzięki temu będzie można dojechać ścieżką rowerową z Kielc do Chęcin. Wybudowany został także odcinek ścieżki wzdłuż drogi powiatowej w Zgórsku, który będzie łączył pierwszy odcinek z już istniejącym odcinkiem ścieżki rowerowej pomiędzy miejscowościami Zgórsko i Szewce.

W trosce o środowisko naturalne gmina realizuje również mniejsze projekty ekologiczne: przed szkołą w Nowinach stanęło metalowe serce, do którego wrzucane są plastikowe nakrętki, mieszkańcy otrzymują od gminy budki dla jerzyków i nietoperzy oraz rośliny miododajne do swoich ogrodów. W tym roku w Woli Murowanej powstał ogród społeczny, w którego założenie włączyli się mieszkańcy, a z kolei uczniowie w bolechowickiej szkole zasadzili sad. Każdego roku na wiosnę mieszkańcy biorą udział w sprzątaniu okolicy, w  której mieszkają. – Akcja zainicjowana przed dwoma laty przez stowarzyszenie „Siła Woli” spotkała się z dużym zainteresowaniem. Do tego stopnia, że powtórzyliśmy ją w czasie wiosennej pandemii – tym razem każdy sprzątał na własną rękę – mówi wójt.

Ekologia kosztuje, ale to dobrze wydane pieniądze. – Pomimo, że inwestycje ekologiczne wymagają wielomilionowych nakładów, chcemy realizować ich jak najwięcej. Dzięki temu w istotny sposób wpływamy nie tylko na poprawę jakości powietrza i redukcję zanieczyszczeń powietrza, ale również ograniczenie zużycia i kosztów energii i zwiększenie komfortu korzystania z budynków – mówi wójt Sebastian Nowaczkiewicz. – Trzeba przyznać, że proekologiczne działania na taką skalę nie byłyby możliwe, gdyby nie wsparcie z zewnątrz. Na wszystkie nasze projekty proekologiczne uzyskaliśmy dofinansowanie przekraczające 9 milionów złotych – podkreśla.